Home Rugby Rugby. Cupa Romaniei. Buldogii s-au oprit in semifinale

Rugby. Cupa Romaniei. Buldogii s-au oprit in semifinale

Știința Baia Mare – Dinamo 40-13 (23-6)

din_-_baia_mare_3Rugbiștii de la Dinamo au cedat sâmbătă la Baia Mare, în semifinalele Cupei României, la un scor mult mai drastic decât o făcuseră în ultimul meci din Grupa valorică A a aceleiași competiții (22-27, la București, în aprilie). De data aceasta, vicecampionii au controlat jocul și încă de la pauză și-au asigurat un avantaj consistent.

Dinamo a deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Simote Liueli (0-3), apoi gazdele au marcat primul lor eseu (7-3). Scorul s-a mai strâns o dată prin lovitura de pedeapsă marcată de Tudorel Bratu (7-6), însă din acel moment Știința și-a impus superioritatea. Dinamo a mai înscris un eseu în repriza secundă, prin Paula Kata (transformat de Bratu).

Ștefan Demci, antrenor și manager la Dinamo: "Ne-am luptat, dar atât putem în acest moment. Ne-au contracarat toate atuurile. Am sperat că putem recupera în repriza a doua, după ce am marcat eseul, la 23-13, dar au fost mai puternici decât noi. Ne-am îndeplinit obiectivul în Cupa României și, ce este mai important, știm ce avem de făcut în continuare". Pentru locul trei nu se mai joacă.

CS Dinamo, 14 mai 2016

Program competițional 14-20 octombrie 2019

Handbal. Liga Natională (etapa 8), 16 octombrie, ora 18:25: Steaua – Dinamo. Sala Concordia (Chiajna)

Handbal. Liga Campionilor (etapa 5), 20 octombrie, ora 17:00: Orlen Wisla Plock - Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 1), 14 octombrie, ora 17:30: Dinamo – U BT Cluj

Baschet. Liga Națională (etapa 2), 18 octombrie, ora 19:45: CSM CSU Oradea - Dinamo

Polo. Liga Națională (Turneul – I), 17-20 octombrie, Brașov

Volei masculin. Divizia A1 ( etapa 2), 19 octombrie, ora 13:30: Unirea Dej - Dinamo

Box. Campionatul Național de seniori, 14-20 octombrie, Tg. Mureș

Gimnastică. Campionatul Național de juniori I, II, III, 17-20 octombrie, Ploiești

Haltere. Campionatul European de juniori I și tineret, 14-29 octombrie, București

Șah. Open Internaţional „Bitcoin”, seniori-juniori, 19-20 octombrie, Bucureşti. Open Internaţional, 17-20 octombrie, Tg.Mureş

Schi Sărituri. Campionatul Naţional de vară, 18-20 octombrie, Râşnov

În zilele de 26 și 27 octombrie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va găzdui competiția internațională de înot ”Cupa Andrei Nicolescu - ediția a III-a”. În cele două zile sus-menționate nu se vor organiza activități de inițiere și agrement la înot.