Home Rugby Rugby. Dinamo, invinsa pe teren propriu, intr-un meci cu 12 eseuri

Rugby. Dinamo, invinsa pe teren propriu, intr-un meci cu 12 eseuri

Superliga CEC Bank, etapa 6: Dinamo – CSM București 32-53 (raport eseuri 5-7)

dinamo_-_CSM_et_6Rugbiștii de la Dinamo au cedat vineri pe teren propriu, în meciul cu CSM București contând pentru etapa a 6-a a principalei competiții interne. Partida a fost disputată și spectaculoasă, cu 12 eseuri marcate de ambele echipe. Dinamo a culcat de 5 ori balonul în terenul de țintă advers, iar CSM, de 7 ori.

Dinamo a început bine și chiar dacă oaspeții au punctat primii (eseu transformat / 0-7), alb-roșiii au dominat primele 20 de minute. Cu două eseuri marcate de aripile Gerald Sibanda și Fili Lomani, cu o transformare și o lovitură de pedeapsă concretizate de Bratu, Dinamo s-a desprins la 15-7. După 20 de minute reușite pentru dinamoviști, au urmat 20 de minute mai puțin faste, în care oaspeții au reușit să marcheze două eseuri care le-au permis să intre la pauză în avantaj: 15-21.

La reluare, tot CSM a controlat jocul, iar oaspeții au marcat patru eseuri, aproape unul după celălalt. Dinamo și-a revenit în utimele 20 de minute, a pus sub presiune permanentă apărarea adversă și a mai culcat de trei ori balonul în terenul de țintă advers, prin Paula Kata, Dragoș Dumitrescu și Claudiu Pelin.

Ștefan Demci, fost internațional la rugby, șeful secției Jocuri Sportive de la Dinamo: ”Sper să ne trezim cât mai repede din acest coșmar. Am avut 20 de minute bune la început și tot 20 de minute bune la final. Între cele două perioade nu-mi explic ce s-a întâmplat. Nu-mi aduc aminte când am mai primit atât de multe puncte pe teren propriu”.

Dinamo va juca în etapa următoare în deplasare la Baia Mare.

CS Dinamo, 29 septembrie 2017

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.