Home Rugby Rugby. Dinamo, locul 4 dupa victoria de cinci puncte cu U Cluj

Rugby. Dinamo, locul 4 dupa victoria de cinci puncte cu U Cluj

Cupa Regelui, etapa 6: Dinamo – Universitatea Cluj 34-22 (4-1 raportul eseurilor)

CReg_Din_-_CjRugbiștii de la Dinamo sunt în grafic în Cupa Regelui. Jucătorii antrenați de Ștefan Demci și Cristi Hîldan s-au impus sâmbătă pe teren propriu în meciul cu U Cluj (34-22), în etapa a șasea, victorie cu punct bonus ofensiv. Succesul i-a dus pe dinamoviști pe locul 4 în clasament, unde sunt șanse mari să rămână și după ultima etapă.

Meciul cu studenții clujeni nu a fost unul ușor. Dinamo a condus la pauză cu 17-12, dar în debutul reprizei secunde oaspeții au reușit să preia conducerea: 20-22. Clujeanul Ionuț Simion a văzut însă cartonașul galben și Dinamo a fructificat superioritatea numerică prin două eseuri (Ion Cavcaliuc, plus unul de penalizare, datorat presiunii puse de înaintarea Buldogilor), ambele fiind transformate de Andrei Filip.

Pentru Dinamo au marcat: Au marcat: Bucurescu, Balaban, Cavcaliuc - eseuri, plus un eseu de penalizare. Celelalte puncte au fost realizate de Andrei Filip - 1 lovitură de pedeapsă și 2 trasformări, T. Bratu - 2 transformări și Simote - 1 lovitură de pedeapsă.

Dinamo va juca în ultima etapă în deplasare, cu CSM Știința Baia Mare. Alb-roșiii sunt pe 4 (11 puncte), urmați de Politehnica Iași (7p), Univ. Cluj (6p) și CSM Olimpia (5p). Buldogii au șanse mari să rămână pe locul 4, ceea ce ar însemna un prim obiectiv atins pentru ei (mai pot fi depășiți doar dacă nu iau niciun punct la Baia Mare, iar Iașiul învinge în Ghencea cu punct bonus ofensiv, ceea ce e puțin probabil). În situația rămânerii pe locul 4, Dinamo va juca pe 19 noiembrie acasă, în meciul de baraj pentru semifinale, cu echipa care va fi pe locul 5 (Iași sau CSM Olimpia).

CS Dinamo, 07 noiembrie 2016

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.