Home Rugby Rugby. Dinamo pierde in Ghencea la debutul in Cupa Romaniei

Rugby. Dinamo pierde in Ghencea la debutul in Cupa Romaniei

Cupa României, etapa 1: Steaua - Dinamo 36-20. Raport eseuri: 5-2

steaua-dinamo_CR_pasarisRugbiștii de la Dinamo au debutat sâmbătă în sezonul 2017-2018 al Cupei României, cu un meci al marilor orgolii. Buldogii au întâlnit în deplasare rivala din Ghencea, pe care o înfruntaseră și în ultimul meci din Superligă disputat în acest an. Și de data aceasta, victoria le-a revenit roș-albaștrilor, care s-au impus cu 36-20. Dinamo a început bine, cu avantaj pe tabelă (10-0), dar Steaua a revenit și a preluat inițiativa.

Dinamoviștii au început în forță și încă din minutul 2 au reușit deschiderea scorul prin Divan Ferguson după o fază pe treisferturi, eseul acestuia fiind transformat de Tudorel Bratu. Tot Tudorel Bratu a concretizat apoi o penalitate și Dinamo conducea cu 10-0 după numai opt minute din prima repriză.

Steaua a revenit însă în joc, a preluat inițiativa și până la pauză a trecut în avantaj pe tabelă: 17-10.

Partea secundă a început o lovitură de pedeapsă concretizată de Bratu (17-13),  dar Steaua a înscris trei eseuri consecutive, distanțându-se la 23 de puncte (36-13). Cu zece minute înainte de final, Paula Kata a marcat al doilea eseu pentru Dinamo, transformat de Bratu (36-20), acesta fiind scorul final.

În etapa a doua, Dinamo are etapă liberă, urmând ca în runda cu numărul trei să joace pe teren propriu cu Politehnica Iași.

Credit foto: Răzvan Păsărică - sportpictures.eu

CS Dinamo, 4 noiembrie 2017

Săptămâna 23-29 aprilie 2018

Baschet. Liga Națională (etapa 31). 25 aprilie, ora 15:00: Dinamo - Politehnica Iași. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 32), 27 aprilie, ora 17:00: Timba Timișoara - Dinamo

Handbal. Liga Națională, play-off – sferturi de finală (meciul 3), 29 aprilie, ora 15:30: Dinamo – HDCS Constanța. Sala Dinamo. Scor general: 1-1. Se joacă în sistemul ”două victorii din trei meciuri”

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 12), 27 aprilie, ora 11:00: Timișoara Saracens - Dinamo

Box. Cupa României la juniori, 24-27 aprilie, Câmpulung Muscel (Argeș)

Judo. Campionatele Europene de seniori, 26-28 aprilie, Israel

Kaiac-canoe. Cupa României la seniori, 25-27 aprilie, Bascov

Sambo. Campionatele Naționale de seniori, 28-29 aprilie, București

Tir. Cupa Mondială, 20-30 aprilie, Changwon (Coreea de Sud)

În zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018, programul activităților de agrement desfășurate în Bazinul olimpic Anatolie Grințescu se desfășoară fără modificări, după orarul obișnuit.