Home Rugby Rugby. Dinamo pierde in Ghencea la debutul in Cupa Romaniei

Rugby. Dinamo pierde in Ghencea la debutul in Cupa Romaniei

Cupa României, etapa 1: Steaua - Dinamo 36-20. Raport eseuri: 5-2

steaua-dinamo_CR_pasarisRugbiștii de la Dinamo au debutat sâmbătă în sezonul 2017-2018 al Cupei României, cu un meci al marilor orgolii. Buldogii au întâlnit în deplasare rivala din Ghencea, pe care o înfruntaseră și în ultimul meci din Superligă disputat în acest an. Și de data aceasta, victoria le-a revenit roș-albaștrilor, care s-au impus cu 36-20. Dinamo a început bine, cu avantaj pe tabelă (10-0), dar Steaua a revenit și a preluat inițiativa.

Dinamoviștii au început în forță și încă din minutul 2 au reușit deschiderea scorul prin Divan Ferguson după o fază pe treisferturi, eseul acestuia fiind transformat de Tudorel Bratu. Tot Tudorel Bratu a concretizat apoi o penalitate și Dinamo conducea cu 10-0 după numai opt minute din prima repriză.

Steaua a revenit însă în joc, a preluat inițiativa și până la pauză a trecut în avantaj pe tabelă: 17-10.

Partea secundă a început o lovitură de pedeapsă concretizată de Bratu (17-13),  dar Steaua a înscris trei eseuri consecutive, distanțându-se la 23 de puncte (36-13). Cu zece minute înainte de final, Paula Kata a marcat al doilea eseu pentru Dinamo, transformat de Bratu (36-20), acesta fiind scorul final.

În etapa a doua, Dinamo are etapă liberă, urmând ca în runda cu numărul trei să joace pe teren propriu cu Politehnica Iași.

Credit foto: Răzvan Păsărică - sportpictures.eu

CS Dinamo, 4 noiembrie 2017

Săptămâna 20-26 noiembrie 2017

Handbal. Liga Națională (etapa 12), 22 noiembrie, ora 19:00: Potaissa Turda – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 9), 26 noiembrie, ora 18:00: Dinamo – Elverum (Norvegia). Sala Dinamo

Polo masculin. Superliga (etapa 5), 25 noiembrie (ora 18:00) și 26 noiembrie (ora 12:00): CSM Digi Oradea – Dinamo. Superliga (etapa 6), 26 noiembrie (ora 19:00) și 27 noiembrie (ora 10:00): Crișul Oradea – Dinamo

Polo feminin. Cupa României (turneul final – retur), 24-26 noiembrie, Oradea

Rugby. Cupa României (etapa 4), 25 noiembrie, ora 11:00: Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 7), 25 noiembrie: CS Volei Alba Blaj – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 10), 25 noiembrie: CS Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Natație. Campionatul Național de seniori și tineret - bazin de 25 metri, 22-26 noiembrie, Hunedoara