Home Rugby Rugby. Egal mare pentru Dinamo in fata campionilor en titre

Rugby. Egal mare pentru Dinamo in fata campionilor en titre

Superliga CEC Bank, etapa 5: Dinamo - Timișoara Saracens 22-22 (raport eseuri 1-3)

egal_cu_timisoaraRugbiștii de la Dinamo au reușit un egal mare în etapa a 5-a a Superligii, în jocul disputat sâmbătă pe teren propriu cu Timișoara Saracens, campioana en titre. Jucătorii antrenați de Cristi Hîldan au crezut în șansa lor până la fluierul final și au obținut primul rezultat pozitiv cu Timișoara din ultimii cinci ani. Grație acestui egal, Dinamo a urcat pe locul doi în clasament.

Ambele echipe au început prudent și după ce Gabriel Conache, iar apoi Liueli Simote au ratat șansa de a deschide scorul din tentative de țintă, echilibrul pe tabela de marcaj s-a păstrat până în minutul 20. Atunci insistența dinamoviștilor a dat roade și Tudorel Bratu a marcat primul eseu al partidei, tot mijlocașul la gramadă al alb-roșiilor izbutind și transformarea.

Gabriel Conache a redus diferența (7-3), dar imediat Tudorel Bratu a marcat o nouă lovitură de pedeapsă (10-3), după ce timișorenii au rămas temporar cu un jucător în minus (cartonaș galben - Vlad Neculau). Până la pauză, oaspeții eu egalt printr-un eseu marcat de Marius Simionescu și transformat de Conache: 10-10. Putea fi avantaj parțial pentru Dinamo, dar Liueli Simote a irosit o penalitate.

Repriza secundă a început cu două lovituri de pedeapsă marcate de Tudorel Bratu, 16-10. Situația s-a schimbat după ce dinamovistul Ionuț Simion a fost trimis pe banca pedepselor. Timișoara a profitat, trecând la conducere cu două eseuri marcate de Helu și Halalilo (doar unul transformat): 16-22.

Dinamo a jucat pragamatic ultimele minute, obligându-și adversarul la greșeli din care au rezultat lovituri de pedeapsa, două fiind transformate de Tudorul Bratu: 22-22.

În etapa următoare, Dinamo va evolua tot pe propriul teren într-un derby al capitalei cu CSM București.

CS Dinamo, 23 septembrie 2017

Săptămâna 16-22 iulie 2018

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 21-22 iulie, București. Campionatele Balcanice de seniori și tineret, 19-22 iulie, Stara Zagora (Bulgaria)

Ciclism. Campionatul național de XCO, 18-21 iulie, Sibiu

Judo. Campionatul European echipe mixt judo, 18 iulie, Ekaterinburg (Rusia)

Scrimă. Campionatele Mondiale de seniori, 19-27 iulie, China

Începând cu data de 30 iunie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va fi închis pentru renovare. Activitățile de inițiere și agrement se vor desfășura în bazinul descoperit, conform graficului orar afișat la intrarea în bazin și pe siteul csdinamo.ro.

Reluarea activității în bazinul acoperit se va face la o dată ce va fi anunțată pe siteul clubului.

• În perioada 25 iunie - 8 iulie, în Bazinul descoperit se vor desfășura activități ale loturilor naționale de polo pe apă ale României, motiv pentru care programul de agrement va suferi unele modificări. Programul complet îl puteți găsi aici.