Home Rugby Rugby. O victorie de care aveam nevoie

Rugby. O victorie de care aveam nevoie

Cupa Regelui, etapa 3: Dinamo – Politehnica Iași 40-13 (20-8)

CReg_Din-IasiRugbiștii de la Dinamo și-au trecut în cont o victorie cu punct bonus ofensiv, în meciul disputat sâmbătă pe teren propriu cu Politehnica Iași, în Cupa Regelui. După patru înfrângeri – două în Superligă și două în Cupa Regelui, succesul cu ieșenii este unul de moral. Fundașul Simote Liueli a fost principalul marcator dinamovist, cu 25 de puncte.

Bucurescu, un jucător la înălțime. Foto: Mihai Neacșu

Dinamo a intrat un pic mai greu în joc. Simote Liueli a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, dar ieșenii au întors rezultatul, prin același procedeu și printr-un eseu marcat pe înaintare. Meciul a rămas echilibrat până spre minutul 30, după care Dinamo a început să joace din ce în ce mai bine. Până la pauză, alb-roșiii s-au desprins prin eseurile marcate de Simote și Vasilică Pascu. În repriza a doua, Dinamo și-a continuat jocul bun, a dominat în toate compartimentele și s-a desprins până la 40-8, ultimele două eseuri fiind marcate de Andrei Bucurescu și Adrian Bărbuliceanu. Ultimul eseu a fost marcat de oaspeți.

Ștefan Demci, manager Dinamo: ”Un meci greu, știam că ne așteaptă o partidă dificilă. Din punctul meu de vedere Iașiul este revelația campionatului, drept dovadă că am fost conduși în primele 20 de minute cu 8-3. Ne-am mobilizat mai bine în ultima parte a primei reprize și în prima parte a reprizei a doua când am jucat un rugby bun. Ne-am luat punctul bonus ofensiv, dar jocul a fost presărat cu destule greșeli de indisciplină și tehnico-tactice”.

Marcatori

Dinamo: Simote Liueli – 1 eseu, 4 lovituri de pedeapsă, 4 transformări, Vasilică Pascu – eseu, Andrei Bucurescu – eseu, Adrian Bărbuliceanu – eseu.

Iași: V. Bălan- eseu, C. Rațiu – eseu, D. Plai – lovitură de pedeapsă

Dinamo: 1. Bogdan Neacșu, 2. Costin Neacșu, 3. Florin Mătușa, 4. Dragoș Doru, 5. Octavian Popa, 6. Laurențiu Melinte, 7. Holoia Feofaaki, 8. Andrei Bucurescu, 9. Valentin Ivan, 10. Andrei Filip, 11. Lomani Fili, 12. Ion Cavcaliuc, 24. Paula Kata, 14. Vasilică Pascu, 15. Simote Liueli.

Rezerve: 16. Cosmin Manole, 17. Mădălin Baraulea, 18. Dragoș Dumitrescu, 19. Cristian Onofrei, 20. Aisake Aholahi, 21. Tudorel Bratu, 23. Andrei Badea, 13. Adrian Bărbuliceanu.

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 4), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)