Home Rugby Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa I

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa I

Rugby_30Steaua vs Dinamo: 27-10

Sâmbătă, 23 martie, Arena de rugby de la stadionul Ghencea a fost gazda primului meci din această ediție de campionat, dintre două echipe a căror rivalitate este bine cunoscută: pe de-o parte Steaua, al cărei obiectiv anunțat este câștigarea campionatului, cu o echipa matură și mult întărită cu jucători de valoare, iar de partea cealaltă Dinamo, cu cea mai tânără echipă a acestei ediții de campionat, a carei medie de vârstă este de sub 23 de ani și care are ca obiectiv clasarea pe unul din locurile 5-6.

Înaintea partidei, toată lumea era circumspectă în privința capacității dinamoviștilor de a face față în mod onorabil unei echipe ca Steaua. Cu 8 debutanți în echipa de start, Dinamo începe curajos meciul iar în minutul 6 beneficiază de o primă lovitură de pedeapsă, ratată de Ciprian Căplescu. Două minute mai târziu, o neatenție în apărarea dinamovistă dă posibilitatea steliștilor să înscrie primul eseu și scorul devine 5-0.

Dinamoviștii se apără exact și închid jocul, ba mai mult, la o acțiune reușită primesc și transformă o lovitură de pedeapsă. Autorul transformării: Căplescu, jucător care, până la final, a mai ratat cinci asemenea lovituri. În minutul 38 Steaua mai reușește un eseu și scorul devine 12-3.

După pauză, Steaua înscrie două eseuri, în timp ce Dinamo unul singur, și partida se termină cu un 27-10, scor mult prea sever având în vedere aspectul jocului.

Sigur că o înfrângere este și rămâne tot o înfrângere, numai că această echipă, inventată de antrenorii Demci și Hâldan, a surprins întreaga asistență prin disciplină tactică și curaj, darmai ales prin dăruire. Câțiva dintre acești tineri rugbiști, fără o carte de vizită care să-i recomande în mod deosebit, după câteva luni de pregătire și un meci, sunt deja în atenția tuturor și este meritul lor și al antrenorilor. De un Bucurescu sau Gaiță o să mai auziți în curând, ca și de această echipă a dinamoviștilor.

Etapa următoare, Dinamo va juca cu Farul , o echipă care a avut o campanie de transferări impresionantă, cu cinci namibieni și doi ex-dinamoviști, cei mai buni, și care vine la București unde sperăm să întâlnească aceeași echipă curajoasă din meciul cu Steaua.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 27 martie 2013, ora 2015