Home Rugby Rugby. Superliga CEC Bank, etapa 3. Succes mare în fața campioanei

Rugby. Superliga CEC Bank, etapa 3. Succes mare în fața campioanei

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București - Știința Baia Mare 35-33 (22-19)

R__01Dinamo a dat lovitura în etapa a 3-a a Superligii CEC Bank la rugby. Jucătorii antrenați de Ștefan Demci și Cristi Hîldan au învins vineri campioana en titre, Știința Baia Mare, la finele unui meci în care roș-albii au dat dovadă de atitudine din primul până în ultimul minut. Surpriza este cu atât mai mare cu cât Dinamo nu a mai reușit o astfel de performanță în ultimii șase-șapte ani, iar diferența de buget dintre cele două echipe nu suportă comparație. Jucătorul meciului a fost declarat Holoia Feofaaki (Dinamno).

Dinamoviștii au intrat pe teren deciși să facă un meci mare și, cu un moral puternic, au deschis scorul încă din minutul patru, printr-un eseu marcat de Simeone Kata. Janties a transformat: 7-0. Dinamo a stat bine la pachetul de înaintare și a dominat meciul, dar două erori în apărare au făcut băimărenii să marcheze două eseuri, ambele transformate, astfel că ”Zimbrii” au trecut la conducere: 7-14 (min. 16).

După al doilea eseu primit, dinamoviștii au repus balonul de la centru, au recuperat și după o grămadă la cinci metri de butul advers au egalat: eseu Holoia Feofaaki (transformă Janties): 14-14. Dinamo rămâne echipa mai periculoasă și mai decisă, iar în următoarele zece minute mai pune 8 puncte pe tabelă: lovitură de pedeapsă Janties și eseu Simi Kata (netransformat):22-14.

R_07În ultimul minut al primei reprize, în plină dominare dinamovistă, o pasă pripită pe linia de treisferturi a fost interceptată de băimăreanul Apostol, care a marcat un eseu după ce a plecat din 22-ul propriu: 22-19 la pauză.

În repriza a doua s-a jucat până la ultima picătură de energie. Dinamo s-a desprins la 29-19 (eseu Feofaaki, transformă Janties). Baia Mare a revenit cu un mol rolant transformat în eseu (29-26), iar după ce Janties a mai pus trei puncte pe tabelă dintr-o penalitate (32-26), oaspeții au marcat al cincilea eseu, trecând în avantaj: 32-33. Scorul final a fost stabilit însă de omul de picior de la Dinamo (inspirat în acest meci), Janties, printr-o lovitură de pedeapsă marcată când mai erau trei minute de joc.

Au marcat: Simeone Kata - 2 eseuri, Holoia Feofaaki - 2 eseuri, Janties - 3 lovituri de pedeapsă și 3 transformări (Dinamo), respectiv Ene 2 eseuri, Apostol, Diniș, Morrell - câte un eseu, Phillips - 3 transformări, Bucur - 1 transformare.

Dinamo a acumulat 8 puncte din trei meciuri și a urcat pe locul trei al Superligii.

Ștefan Demci (antrenor Dinamo): ”Este o victorie foarte mare, care vine cu o întârziere de 6-7 ani. Știința Baia Mare este o echipă mare, o echipă campioană și rămâne o forță chiar dacă astăzi a avut câțiva jucători lipsă. Vreau să subliniez atitudinea jucătorilor mei, în condițiile în care este o diferență de cel puțin trei ori de buget și de salarii între noi și Baia Mare. Este o victorie care vine după o înfrângere nedreaptă, aș spune eu, în fața Stelei. Sperăm să creștem de la meci la meci și sunt convins că dacă vom avea continuitate cu siguranță vom avea un loc între primele patru”.