Home Rugby Rugby. Etapa 6. Timisoara, prea puternica pentru Buldogi

Rugby. Etapa 6. Timisoara, prea puternica pentru Buldogi

Superliga CEC Bank, etapa 6: Timișoara Saracens - Dinamo 31-0 (17-0)

timisoara_-_dinamo_31-0_etapa_5Campioana en titre s-a dovedit o nucă prea tare pentru jucătorii noștri. Timișorenii au marcat cinci eseuri (trei în prima repriză) și au încheiat meciul și cu bonusul ofensiv. Dinamo a avut momente bune de joc la începutul reprizei secunde (alb-roșiii au dominat în pachetul de înaintare, dovedind încă o dată că au probabil cea mai tare grămadă ordonată din campionat), dar nu au putut concretiza. Din păcate, pe lângă înfrângere, Dinamo a plecat din Banat și cu alți patru accidentați.

Ștefan Demci, manager Dnamo: ”Nu pot să fiu mulțumit după un astfel de meci. Am avut momente când am fost lipsiți de inspirație pe teren, nu am avut acea răutate și atitudine necesare unui joc cu un adversar atât de puternic. Am dominat în grămada ordonată, dar nu e de ajuns. Din păcate, s-au mai accidentat patru jucători. Andrei Mitroi, Tudorel Bratu, Ion Cavcaliuc și Mădălin Baraulea. Aceștia se alătură listei de indisponibili, ajunsă acum la zece jucători. Șase nu au putut face deplasarea la Timișoara din cauze medicale. Și acesta este un motiv pentru care jocul nu se ridică uneori la ceea ce trebuie. Ne așteaptă un meci greu etapa viitoare, cu Baia Mare, și ne gândim acum ce formulă să folosim, pe cine ne putem baza. Ne dorim cel puțin un punct defensiv”.

Dinamo rămâne pe locul 4, cu 10 puncte, și are săptămâna viitoare, în ultima etapă a turului, un meci infernal acasă, cu vicecampioana Știința Baia Mare.

CS Dinamo, 03 septembrie 2016

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.