Home Rugby Rugby. Victorie ratata la ultima faza a meciului: Dinamo, egal cu Universitatea Cluj

Superliga CEC Bank, etapa 3: Dinamo – Universitatea Cluj 25-25 (3-3 raportul eseurilor)

Dinamo_-_CSm_Cupa_Regelui_9-42Rugbiștii de la Dinamo au fost foarte aproape de prima victorie din noul sezon al Superligii, dar au ratat câștigarea celor 4 puncte puse în joc la ultima fază a jocului, când la scorul 25-25 Hendrik Mulder a nu a putut converti un eseu marcat de Buldogi pe o presiune fantastică pusă pe adversari în ultimele zece minute.

Dinamo și Universitatea Cluj au furnizat primul rezultat de egalitate al al campionatului. Dinamo a condus cu 10-0, dar studenții clujeni au revenit și au egalat în debutul reprizei secunde, ba mai mult au trecut în avantaj. În ultimele zece minute, cu oaspeții conducând pe tabelă cu 25-20, Buldogii s-au aruncat în atac și au marcat un eseu la ultima fază, neconvertit însă în puncte.

Închizătorul dinamovist Andi Radu s-a aflat într-o foarte bună dispoziție de joc, el marcând două eseuri. Cel de-al treilea a fost opera lui Dragoș Dumitrescu. Hendrik Mulder a contribuit cu doua transformări și tot două lovituri de pedeapsă.

Pentru clujeni, eseurile au fost marcate de Alexandru Banu, Csaba Gal și Silviu Vasiliu, iar din fața buturilor s-a evidențiat Ovidiu Melniciuc.

În etapa a patra, Dinamo va juca în deplasare la Tomitanii Constanța, sâmbătă 29 septembrie.