Home Volei feminin Volei feminin. Divizia A1 - etapa 1. Două seturi la înălțime cu Blajul

Volei feminin. Divizia A1 - etapa 1. Două seturi la înălțime cu Blajul

Dinamo București - CS Volei Alba Blaj 1-3 (25-27, 25-19, 19-25, 13-25)

Et_1_HoreicaEchipa feminină de volei Dinamo București a debutat în noul sezon al Diviziei A1 cu un meci greu, disputat pe teren propriu, sâmbătă, contra campioanei en-titre, CS Volei Alba Blaj. Deși au avut în față o echipă cu multe jucătoare străine, câteva dintre ele abia întoarse de la turneul final al Campionatului European, dinamovistele au început foarte bine jocul, având inițiativa în primele două seturi. De remarcat că Dinamo a început în sextetul de bază cu o jucătoare de 15 ani, Andra Artin.

Antrenorul dinamovist Branko Gajic a început în formula Alida Marcovici, Liana Badea, Irina Horeică, Elena Lăpușneanu, Andra Artin, Alice Kapelovies - Ana Maria Ștefan (libero). Cu o apărare foarte bună și cu diagonale bine găsite în atac de Horeică, Lăpușneanu și chiar Artin, Dinamo a condus în primul set cu 5-2, 8-7, 16-14 și 18-15. Blajul a întors însă rezultatul, cu câteva mingi la limită, scor 18-19, menținându-se la conducere până la 22-24. Dinamovistele nu au cedat, au egalat la 24, apoi la 25, pentru ca oaspetele să încheie setul la 25-27.

Bine așezată în teren, Dinamo a dominat net setul doi. Jucătoarele în roșu-alb au făcut risipă de energie, distanțându-se la 11-3 și 16-10. Blajul a revenit până la 19-17, dar finalul setului a revenit din nou dinamovistelor, care au închis tabela cu 25-19. Efortul depus în setul doi le-a costat pe dinamoviste, care au cedat următoarele două seturi, 19-25 și 13-25. Pe parcurs, la Dinamo au mai intrat Mirela Corjeuțanu și Sânziana Motroc.

Branko Gajic: "Sunt mulțumit de joc, deși sunt sigur că putem mai mult. Am întâlnit o echipă valoroasă, cu multe jucătoare de lot național în componență. Trebuie să ne pregătim pașii cu mare atenție în continuare și să nu pierdem energie. Vom da maximum la fiecare meci, dar trebuie să ne concentrăm pe meciurile care ne ajută să ne îndeplinim obiectivul. Eu am încredere mare în fetele noastre, dar trebuie să avem răbdare să crească jucătoarele tinere".

CS Dinamo, 10 octombrie 2015

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf