Home Volei feminin VOLEI FEMININ. Debut in noul sezon: un set câștigat pe terenul campioanei, victorie cu CSM Lugoj

Meci 1: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo 3-1 (25-19, 25-19, 18-25, 25-22)

Meci 2: Dinamo - CSM Lugoj 3-0 (25-19, 25-19, 25-17)

Dinamo_TeamEchipa de volei Dinamo a început abrupt noua ediție a Diviziei A1, cu un meci disputat pe terenul campioanei, CSM Volei Alba Blaj. Turul campionatului este programat sub formă de turnee cu 3-4 echipe, desfășurate într-o singură localitate. Dinamo a încheiat primul turneu cu o înfrângere și o victorie.

După șapte luni de pauză, voleiul feminin românesc s-a regăsit la fileu, în cadru oficial, pentru debutul sezonului 2020-2021. Vacanța prelungită s-a simțit în jocul fetelor de la Dinamo, care au intrat un pic mai greu în meciul cu Alba Blaj. Jucătoarele antrenate de Milos Gavrilovic au ridicat însă nivelul după setul doi. Au câștigat setul trei clar, iar în setul patru au ținut jocul în echilibru până la 19-19. Au fost de ajuns însă două blocaje reușite de echipa gazdă prin Aleksic în momente importante, iar balanța s-a înclinat spre Blaj.

Dinamo a început în formula: Nneka Onyejekwe 10p, Nasya Dimitrova 10 p (centri), Mariya Karakasheva 12p, Eli Uattara 14p (secunzi), Milagros Collar 8p (universal), Kristina Guncheva 1p (coordonator) – Tassia Sthael (libero). Au mai jucat: Ana-Marisa Radu 2p (coordonator), Sânziana Motroc.

• În cel de-al doilea meci disputat la Turneul 1, fetele antrenate de Milos Gavrilovic s-au impus categoric în fața formației CSM LUgoj, scor 3-0. Uattara 12p, Dimitrova 10 p, Collar 8p, Onyejekwe 7p, Karakasheva 6p, Guncheva 1p, Motroc 1p (Tassia Sthael - libero) au punctat pentru Dinamo.

CS Dinamo, 1 noiembrie 2020

Săptămâna 24-30 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională (etapa 18): 30 ianuarie, ora 18:00: CSM OHMA Timișoara – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 10), 28 ianuarie (ora 11:00) și 29 ianuarie (ora 11:00): Dinamo – CSA Steaua. Bazin Tolea Grințescu - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 14), 26 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CSA Steaua – Dinamo. Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazu

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 15), 31 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): Dinamo – CSS CNE LAPI Dej SCM Zalău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 14), 28 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CS Rapid București – Dinamo