Home Volei feminin Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”

Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

CS Volei Alba Blaj – Dinamo Romprest 2-3 (25-20, 23-25, 25-18, 19-25, 13-15). Scor general 1-2

Din_vs_Blaj_06.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au câștigat marți, în deplasarea de la Blaj, un meci de povestit nepoților. După ce au pierdut o partidă la București, din primele două întâlniri, jucătoarele antrenate de Marian Constantin am mers în Ardeal cu gândul de a obține cel puțin o victorie. Au reușit-o încă de la primul joc, din cele două programate la Blaj, luând din nou conducerea la general, scor 2-1. Dinamo mai are nevoie de un singur succes pentru a se califica în ultimul act.

Meciul de marți a fost dramatic. Încurajate de un public frenetic, jucătoarele gazdă au câștigat primul set cu 25-20. În setul doi s-a mers cap la cap până la 20, când voleibalistele de la Dinamo au luat două puncte consectiv. Blajul a egalat, dar cu un plus de determinare dinamovistele au câștigat punctele care a reechilibrat tabela.

Setul trei a fost disputat doar până la jumătatea sa, după care gazdele au pus punct după punct pe tabelă, luând din nou conducerea: 2-1. Setul patru a avut o desfășurare asemănătoare, însă cele care s-au desprins în partea a doua au fost oaspetele.

Setul decisiv a avut parte de o răsturnare de scor incredibilă. Blajul a început tare și s-a distanțat la 13-7! În mod normal, un joc de volei este ca și terminat la un astfel de scor, însă nu și pentru experimentatele jucătoare de la Dinamo. Având-o pe Corjeuțanu la serviciu, dinamovistele au făcut opt puncte consecutiv, încheind victorioase setul și meciul!

Marian Ștefan, vicepreședinte CS Dinamo: ”A fost un meci de povestit nepoților și pentru prima oară am văzut în acest sezon o echipă de câini adevărați. Vreau să le mulțumesc fetelor și colectivului tehnic pentru această superbă victorie. A fost un succes cu atât mai frumos cu cât a fost realizat pe fondul unor indisponibilități pe care le-am avut în echipă. De pildă Ativi a jucat într-un picior. La final, fetele au dat dovadă de tărie de caracter. Acum, ne dorim să câștigăm și meciul de joi, de la Blaj, astfel încât să ne asigurăm locul în finală încă de aici. O finală în care așa cum am mai declarat vom porni cu șansa a doua”.

CS Dinamo, 02 aprilie 2014, ora 20:30