Home Volei feminin Volei feminin, ediția 2014. Dinamo Romprest, vicecampioană națională

Volei feminin, ediția 2014. Dinamo Romprest, vicecampioană națională

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

V__F_Din__01.jpgEchipa feminină de volei Dinamo Romprest a încheiat sezonul competițional 2013-2014 al Diviziei A1 în postura de vicecampionă națională, dovedind încă o dată că rămâne una dintre protagonistele principalei competiții interne. Finala cu Știința Bacău, extrem de echilibrată de la prima până la ultima minge a meciului patru, cel care a pus capăt disputei, a confirmat saltul valoric făcut de echipa alb-roșie față de sezonul trecut. Și în 2013, Dinamo și Știința Bacău s-au duelat pentru medaliile de aur, numai că băcăuancele s-au impus atunci sec, scor 3-0 la general. Acum a fost 3-1, dar ultimele două jocuri disputate la București ar fi putut la fel de bine să le revină jucătoarelor noastre. Un cumul de factori, obiectivi și subiectivi, a făcut ca titlul să ia din nou calea Bacăului.

După 1-1 în deplasare, la Bacău, Dinamo a intrat în meciul de sâmbătă hotărâtă să se apropie și mai mult de titlu. Un prim set câștigat la 17 aducea și mai multe speranțe în tabăra echipei antrenate de Marian Constantin, chiar dacă s-a simțit că Olga Ativi încă nu este refăcută complet după accidentare. Numai că Bacăul, o echipă cu mai multe posibilități la nivelul băncii tehnice, s-a agățat de fiecare minge ce a urmat. A egalat la 1 și apoi la 2 (după ce Dinamo a închis setul trei simetric, la 17) și a împins meciul în decisiv. În setul scurt, echilibrul s-a păstrat până aproape de final, când Bacăul s-a desprins la 14-10. Meciul trei al finalei era jucat.

Încă afectat de modul în care au pierdut în ziua precedentă, dinamovistele nu s-au regăsit în debutul meciului de duminică. Și-au revenit însă din setul doi, pe care l-au câștigat, au condus și în setul trei aproape de final, dar o minge controversată, judecată de arbitru în favoarea Bacăului, le-a tăiat elanul. Știința a câștigat setul și, cu un moral bun, a reușit să-și adjudece și setul patru, după ce Dinamo a condus cu 23-20.

La festivitatea de premiere, unele dintre jucătoarele de la Dinamo nu și-au putut stăpâni lacrimile. Fanii, care au venit nu în număr puțin să le susțină la ultimele două meciuri, le-au răsplătit însă cu aplauze. Felicitări, fetelor, pentru ce ați făcut în acest sezon! Poate că anul viitor titlul va fi al vostru!

Dinamo, ediția 2013-2014. Jucătoare: Alida Marcovici, Mirela Corjeuțanu, Dana Mincă, Nicoleta Manu, Ioana Baciu, Diana Cărbuneanu, Diana Smarandache, Elena Lăpușneanu, Olga Ativi, Tvetlana Zarkova, Maria Karakasheva, Diana Nenova. Antrenori: Marian Constantin, Alex Bradea.