Home Volei feminin Volei feminin. Meci de lupta cu Timisoara. Doua jucatoare de 17 ani, Artin si Budai Ungureanu, principale realizatoare la Dinamo

Divizia A1, etapa 2: Dinamo – Agroland Timișoara 1-3 (25-27, 26-24, 11-25, 23-25)

artin_cu_TimVoleibalistele de la Dinamo au cedat sâmbătă pe teren propriu în fața echipei Agroland Timișoara, o nou promovată care s-a întărit considerabil cu voleibaliste experimentate precum Bacșiș, A. Pârv, Cărbuneanu, Lakovic sau Balintoni. Cu trei jucătoare de 17 ani în teren (Adelina Budai Ungureanu, Andra Artin, Bianca Pașca), Dinamo a luptat însă pentru fiecare minge și putea să obțină mai mult din acest meci. Seturile 1 și 4 au fost decise in-extremis.

Setul 1 a avut un început echilibrat, dar oaspetele au reușit să se desprindă înainte de primul time-out tehnic: 5-9. De la 15-21, Dinamo a avut o revenire puternică și a reechilibrat tabela. Setul s-a decis târziu, la punctual 27 pentru oaspete, după ce jucătoarele antrenate de Branko Gajic au anihilat trei mingi de set.

Cel de-al doilea parțial a avut o desfășurare asemănătoare cu primul, dar finalul a aparținut de data aceasta dinamovistelor, care au fost inspirate și au închis setul cu 26-24.

După un set trei fără istoric, în care Dinamo a avut unele probleme la preluare în prima parte, iar oaspetele s-au desprins decisiv, a urmat un set patru pe care Dinamo l-a dominat până la 21-18. Anterior, cu o apărare bună și cu atacuri eficiente ale lui Artin și Budai Ungureanu, Dinamo a condus și cu 5 puncte (14-9). Finalul a aparținut oaspetelor, care au revenit de la 21-18 la 21-22, iar de acolo și-au adjudecat setul și cele trei puncte puse în joc.

Dinamo: Andra Artin (13 puncte), Adelina Budai Ungureanu (13), Alida Marcovici (10), Sânziana Motroc (6), Elizabeth Field (4), Beatrice Poștea (4), Bianca Pașca (2), Sonia Teianu, Iulia Bratu, Diana Ariton – Ana Maria Ștefan (libero).

Miercuri, 25 octombrie, cele două echipe se vor întâlni din nou în Sala Dinamo în primul tur al Cupei României (manșă unică).

CS Dinamo, 22 octombrie 2017

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.