Home Volei masculin VOLEI MASCULIN. Victorie de senzație a băieților noștri în Ucraina după un meci decis în cinci seturi

Challenge Cup, 16-imi de finală (tur): Barkom Kazhany Lvov - DINAMO 2-3 (25-22, 25-19, 21-25, 22-25, 9-15)

VM_la_LvovVoleibaliștii de la Dinamo au debutat în noul sezon competițional cu o victorie mare, obținută în Challenge Cup. Jucătorii antrenați de Constantin Marian s-au impus în Ucraina în fața unei echipe bine organizate, după ce au fost conduși cu 2-0 la seturi. Aceasta a fost prima victorie în Europa a echipei masculine de volei din ultimii șase ani.

Voleibaliștii noștri au avut nevoie de două seturi pentru a reintra în ritm, meciul de la Lvov fiind primul din acest sezon și cel dintâi după șapte luni de pauză. Din setul 3, Dinamo a ridicat nivelul jocului și a început să domine întâlnirea. Stafful tehnic a făcut câteva mutări tactice, care au înclinat balanța spre Dinamo. Dinamoviștii au dat dovadă de sprit, dar au demonstrat și că au fost bine pregătiți fizic. ”Universalul” Gabriel Cherbeleață, aflat la primul meci oficial în tricoul dinamovist, a fost principalul realizator al echipei, cu 28 de puncte. L-au urmat Bozidar Cuk (19p), Răzvan Mihalcea (9p), Bruno Canuto (8p), Maicon Leite (5p), Ribeiro Rodrigo (5p) și Codrin Mocanu (1p).

Este prima victorie a echipei masculine de volei Dinamo în cupele europene din ultimii șase ani! Ultimul succes data din 5 noiembrie 2014 și fusese obținut tot în deplasare, 3-2 cu Kecskemet (Ungaria).

Antrenorul Constantin Marian a început în formula: Ribeiro Rodrigo, Gabriel Cherbeleață, Bozidar Cuk, Bruno Canuto, Maicon Leite, Codrin Mocanu – Mihai Mărieș (libero). Din setul doi a intrat pe centru Răzvan Mihalcea, cu un joc foarte bun.

Returul este pe 11 noiembrie (ora 18:00), la București.