Home Volei masculin VOLEI MASCULIN. Dinamo a câștigat Cupa României!

VOLEI MASCULIN. Dinamo a câștigat Cupa României!

VM_castigare_Cupa_Romaniei__2021Voleibaliștii de la Dinamo au câștigat primul trofeu intern al sezonului – Cupa României, după un turneu de excepție desfășurat la Cluj-Napoca în perioada 28-31 ianuarie. Jucătorii antrenați de Stevan Ljubicic și Marian Constantin și-au păstrat trofeul cucerit în 2019. În 2020, competiția nu s-a desfășurat din cauza pandemiei de coronavirus.

Dinamo a strălucit la Cluj-Napoca, unde a învins cele mai puternice echipe din campionat. După succesul lejer din sferturile de finală, 3-0 cu Știința București, dinamoviștii au depășit clar campioana Arcada Galați în semifinale (scor 3-0) și mai apoi au făcut spectacol în finala disputată cu SCMU Craiova (3-1).

”Sunt mândru de jucătorii mei, mulțumesc conducerii clubului care a găsit soluțiile pentru a depăși problemele din prima parte a campionatului”, a declarat Stevan Ljubicic la finele competiției.

”Am fost uniți, am jucat ca o echipă. A fost un meci disputat, palpitant, cu momente oscilante și foarte bune de ambele părți. Ne bucurăm că am reușit să revenim în finalul setului 3 și să câștigăm meciul. Finalul a fost unul strâns, iar primirea medaliei cred că pentru oricine e o mândrie și o bucurie imensă. Ne bucurăm că a rămas cupa la noi în vitrină. Sperăm să o ținem acolo cât mai mulți ani”, a punctat și Gabriel Cherbeleață, unul dintre cei mai buni jucători ai echipei în acest turneu.

Rezultate Dinamo

Sferturi de finală: DINAMO – CSU Știința București 3-0 (25-16, 25-20, 25-19)

Semifinală: DINAMO - Arcada Galați 3-0 (25-19, 25-19, 25-20). Concentrare maximă, așezare excelentă în teren, atitudine de ”câini autentici” au fost atuurile dinamoviștilor! Cherbeleață a fost de neoprit (21 de puncte), urmat de centralul Cubrilo (12 puncte) și Bozidar Cuk (10p). Au mai punctat: Bruno Canuto 5, Mihalcea 2, Rodrigo 2. Foarte bună prestația și a liberoului Mihai Mărieș!

Finală: DINAMO - SCMU Craiova 3-1 (18-25, 25-23, 28-26, 25-23). Dinamo a început în formula: Mihalcea și Cubrilo (centri), Cuk și Canuto (secunzi), Cherbeleață (fals), Rodrigo (coordonare) și Mărieș (libero). Au mai intrat Manda, Ionescu și Mocanu.

Finala a fost palpitantă, cu un volei de calitate al ambelor echipe. Momentul decisiv s-a consumat în setul 3, la 1-1 la seturi și 21-17 pentru Craiova. Dinamo a reușit trei puncte consecutive, două prin blocaje ale lui Mocanu, inspirat introdus de antrenorul Stevan Ljubicic. Dinamo a salvat ulterior trei mingi de set, pentru a câștiga în prelungiri cu 28-26!

Bozidar Cuk a fost principalul realizator al echipei, cu 28 de puncte, urmat de Cherbeleață (16 p). Cel mai procentaj l-a avut însă Mihalcea, 11 puncte (64%). Au mai punctat în finală: Canuto 9p, Cubrilo 6p, Mocanu 4p, Ribeiro 1p.

CS Dinamo, 1 februarie 2021

Săptămâna 22-28 februarie 2021

Handbal. EHF European League (etapa 9), 23 februarie, ora 19:45: USAM Nimes Gard (Franța) – Dinamo

Handbal. EHF European League (etapa 7, reprogramare), 26 februarie, ora 21:45: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, Turneul III (retur), grupa 4, 26-28 februarie, Sala Dinamo. Vineri, 26 februarie, ora 15:00: Dinamo – Arcada Galați. Sâmbătă, 27 februarie: Arcada Galați – U Cluj. Duminică, 28 februarie: Dinamo – U Cluj.

Atletism. Campionatul Național de sală U20, 27-28 februarie, București

Scrimă. Campionatul Național de spadă, 24-25 februarie, București

• O oră în plus la sala de fitness! Începând cu 11 februarie 2021, programul sălii de fitness (de luni până vineri) va fi extins cu încă o oră, astfel:

Luni – vineri: 7:00 – 21:00

Sâmbătă: 8:00 – 20:00

Duminică: 8:00 – 18:00