Home Volei masculin Volei. Baietii victorie la Timisoara, fetele infrangere la Targu Mures, dupa un meci extrem de disputat

Divizia A1 masculin, etapa 8: CSU UV Timișoara - Dinamo 0-3 (18-25, 21-25, 22-25)

Divizia A1 feminin, etapa 5: CSU Medicina CSS Tg. Mureș - Dinamo 3-1 (23-25, 25-17, 25-23, 25-22)

Echipa_cu_SteauaAmbele echipe de volei ale CS Dinamo au jucat sâmbătă în deplasare, în cadrul Diviziei A1. Dacă băieții s-au impus la Timișoara pe terenul ultimei clasate, fetele au cedat la Târgu Mureș, după un meci de mare luptă. În Banat, Munoz (14) și Caio de Pra (13) au adus cele mai multe puncte în tabăra dinamovistă. Dinamo se afla sâmbătă pe locul 8, cu 7 puncte.

Dinamo a început în formula Mureșan, Șoloc, Munoz, Peric, Caio de Pra, Kaszap - Mărieș (libero). Au mai jucat Milutinovic și Rhein. Celelalte puncte din tabăra dinamovistă au fost aduse de Mureșan 6, Peric 6, Șoloc 5, Milutinovic 3, Kaszap 2, Rhein 1. În etapa următoare, Dinamo va juca acasă, pe 17 noiembrie, cu Știința Explorări Baia Mare.

La feminin, Dinamo a început în formula: Marcovici, Field, Artin, Motroc, Budai Ungureanu, Postea - Kosinski. Au mai jucat: Ana Maria Ștefan și Bianca Pașca.

Startul de meci a fost bun pentru Dinamo, care a speculat mai bine momentele importante. De la 19-17 pentru gazde, jucătoarele antrenate de Branko Gajic au întors până la 21-24 în favoarea lor. Tg. Mureș a redus din diferență, 23-24, dar Dinamo a punctat pentru primul set.

În setul doi, diferența s-a făcut pe final în favoarea gazdelor. De la 17-16 pentru Medicina, Dinamo a mai luat un singur punct: 25-17 scorul setului.

Setul trei a fost disputat până la ultima minge. Dinamo a condus în cea mai mare parte, ultima dată la 21-22, dar finalul a fost din nou al gazdelor.

Setul patru a fost dominat clar de Dinamo mai mult de jumătate, care a condus cu 11-4, 15-7 și 20-15. A urmat o serie foarte bună a gazdelor, care au întors rezultatul în favoarea lor.

Artin 19 p, Marcovici 14 p, Budai Ungureanu 13 p, Pașca 6p, Motroc 5p, Ștefan 4, Field 4, Poștea 1 au fost realizatoarele de puncte din tabăra dinamovistă. După cinci etape, Dinamo este pe locul 9 cu 2 puncte. În etapa următoare, Dinamo va juca pe teren propriu, Cu CS ”U” Cluj, pe 17 noiembrie.

CS Dinamo, 11 noiembrie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești