Home Volei masculin Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: play-off, faza I, partida 2

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: play-off, faza I, partida 2

VB_002Dinamo vs Remat Zalau: 3-2 (25-16; 25-16; 22-25; 12-25; 15-13)

Meciul cu numărul doi din cadrul primei faze a playoff-ului diviziei A1, s-a desfasurat aseară, în sala Extreme din București și s-a terminat cu victoria dinamoviștilor care au obținut victoria cu scorul de 3-2, la capătul unei partide extrem de disputate.

Meciul a început în nota de dominare, pe alocuri categorică, a elevilor antrenorului Daniel Rădulescu. Primul set a fost de la prima minge și până la ultima, al dinamoviștilor care au condus permanent,  scorul ajungând, la un moment dat, la 20-14, pentru ca, în final, să fie 25-16, fără ca Dinamo să lase impresia că forțeaza prea mult.

Setul doi a fost câștigat cam în aceeași manieră de către dinamoviști iar diferențe de scor cum ar fi 12-6 și 20-11, spun totul despre cine a condus ostilitățile în teren. Setul s-a terminat cu un categoric 25-16 iar noi ne uitam la ceas să vedem dacă meciul va dura mai mult de o oră. Și a durat chiar două pentru că antrenorul Zalăului a făcut o mutare inspirată, introducând în teren un jucător, Gheorghiță, care a limpezit jocul REMAT-ului și, de la 19-17 pentru Dinamo în setul 3, Zalăul a întors soarta jocului și a câștigat setul cu 25-22.

Setul patru a început în nota de dominare a Zalăului care conducea, la un moment dat, cu 10-5 și imediat, cu 12-6 moment în care profesorul Rădulescu l-a introdus pe Roman în locul lui Paul Crăciun și pe Ricardo Pătran în locul lui Dincă. Chiar și cu aceste schimbări, scorul se duce la un incredibil 20-10 pentru oaspeți care, în final, și-au adjudecat setul cu un sever 25-12.

Și, cum în volei se spune că, cine nu câștigă cu 3-0, poate să piardă cu 3-2, setul cinci a început în nota de emoție a tuturor celor prezenți în sala Extreme. Cu Roman în teren, Dinamo reușește puncte importante la scorul de 9-11 și îl întoarce la 13-11 pentru ca, în final, să câștige cu 15-13.

Este clar că aceste două formații au valori apropiate și oricând poate câștigaoricare dintre ele. Sâmbătă, la Zalău, se va desfășura jocul decisiv iar noi le urăm dinamoviștilor formă bună și arbitraje corecte, la fel ca cel al brigăzii care a oficiat partida de la București.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 14 martie, ora 945