Home Volei masculin Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III

Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare: 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 25 -15)

VoBaietiNici o clipă nu s-a pus problema învingătoarei în această ultimă întâlnire dintre două echipe total diferite. Pe de-o parte, Dinamo care a avut și are ghinionul să aibă mai mulți sportivi accidentați sau care vin după o lungă perioadă de recuperare, dar care a arătat, încă o dată, că este o echipă în adevăratul sens al cuvantului, iar pe de altă parte Știința care s-a luptat și și-a jucat șansa până la ultima minge pusă în joc.

Primul set a început în nota de dominare destul de clară a dinamoviștilor. Scorul a ajuns destul de repede la 22-18 iar în finalul setului, la un firesc 25-19.

Setul al doilea a început și mai bine pentru elevii profesorului Daniel Rădulescu, scorul ajungând repede la 20-14, 22-18 și 25-22.

Setul trei s-a jucat într-o notă mai echilibrată, scorul devenind 7-7, 17-17 și, când totul părea că merge spre finalul partidei, a apărut o oarecare relaxare și băimărenii se impun la limită: 25-23.

Băimărenii și-au recăpătat speranța doar în pauza dintre seturi pentru că, în setul al 4-lea, scorul devine repede 8-2,11-2 și 22-12 pentru Dinamo. Setul s-a terminat, până la urmă, cu 25-15 iar Dinamo merge mai departe, în semifinalele campionatului diviziei A1.

A fost un meci disputat, frumos, cu faze spectaculoase, în care Dinamo a fost vioara întâi iar Ivan Teodorovic omul meciului, cel care a tras echipa după el.

Urmeaza o pauză competițională datorată meciurilor din cupele europene, dupa care încep meciurile semifinale în care Dinamo va intâlni, probabil, formația Tomis Constanța. Suntem siguri că, în cele două săptămani de pauză, problemele de sănătate din lot vor fi rezolvate și echipa va fi pregătită să repete performanța din returul campionatului când a obținut o victorie foarte frumoasă, de care ne readucem aminte cu plăcere, împotriva constănțenilor.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 15 martie, ora 045

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.