Home Volei masculin Volei masculin. Challenge Cup, 16-imi. Pas mare spre optimi

Volei masculin. Challenge Cup, 16-imi. Pas mare spre optimi

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Manșa tur: Dinamo București – Unirea Dej 3-0 (25-21, 25-21, 25-21).

VB__07.jpgVoleibaliștii de la CS Dinamo au luat o opțiune importantă pentru calificarea în optimile Challenge Cup după ce s-au impus marți, pe teren propriu, în prima manșă a 16-imilor de finală în meciul cu Unirea Dej, scor 3-0. Jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu și-au asigurat victoria grație valorii și experienței superioare. Returul este programat pe 16 decembrie (ora 17:30) la Dej.

Dinamo a început jocul în formula standard a ultimelor partide, cu Șoloc, Mureșan, Harbuz, Centelles, Dobre, Antonic (Pantelic – libero). Primul set a fost echilibrat până la cel dintâi time-out tehnic, unde roș-albii au condus cu 8-7. Dinamo a punctat în special prin Centelles, însă oaspeții au rămas în joc grație punctelor realizate de sârbul Ugljesa Ilic. Treptat însă, dinamoviștii și-au impus superioritatea și s-au distanțat la 16-11. Unirea Dej a mai avut puterea doar dă comprime scorul până la 21-19, însă Dinamo a avut luciditatea necesară pentru a închide setul la 21.

A doilea set a fost și mai echilibrat. Oaspeții au condus cu 15-12 și 16-15, însă Dinamo a găsit soluțiile bune atât în atac, cât și în apărare, astfel că a trecut la conducere, 20-18 și 25-21, după ce dejenii au avut 21-20.

Setul trei a fost dominat de gazde. Dinamo a condus cu 18-10 și chiar dacă oaspeții au ajuns la un punct în spate (20-19 și 21-20), roș-albii au închis setul cu același scor ca și anterioarele două. Unul dintre punctele forte ale dinamoviștilor a fost blocajul, Șoloc și Mureșan punând puncte importante pe tabelă. Cel mai prolific jucător a fost Centelles (15).

Ionuț Harbuz (Dinamo): În primul rând, ne bucurăm pentru victorie. A fost un succes cu 3-0 după un joc mai puțin reușit al nostru. Sperăm ca același scor să se înregistreze și în returul de la Dej. Nu pot să spun că în acest moment calificarea este jucată, dar nu cred că putem fi opriți să mergem mai departe”.

Marius Dascălu (Unirea Dej): Am venit să facem un meci bun. Știam că Dinamo este o echipă bună, iar dacă reușeam să luăm două seturi am fi fost cei mai fericiți. Calificarea nu este jucată, Dinamo știe că va avea un meci greu la Dej”.

CS Dinamo, 02 decembrie, ora 23:50

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)