Home Volei masculin Volei masculin. Challenge Cup. Calificare în optimi cu set de aur

Volei masculin. Challenge Cup. Calificare în optimi cu set de aur

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Unirea Dej – Dinamo 3-0 (25-20, 25-19, 25-22). Set de aur: 9-15

VB__053.jpgEchipa masculină de volei Dinamo București s-a calificat în optimile de finală ale Challenge Cup, după ce a câștigat setul de aur disputat în meciul cu Unirea Dej. Ardelenii au reușit să se impună în partida disputată marți seara pe teren propriu cu același scor înregistrat în prima manșă, la București, 3-0, astfel că echipa calificată în faza următoare a fost stabilită în urma unui set scurt.

Învinși de roș-albi de două ori cu 3-0 în acest sezon (o dată în campionat, a doua oară în 16-imile Challenge Cup), dejenii au început foarte motivați partida de marți. Având și publicul de partea lor, voleibaliștii-gazdă au dominat primele două seturi, pe care și le-au adjudecat la diferență. În setul trei, Dinamo a avut o tresărire de orgoliu, a condus cu14-11 și cu 16-15, însă Unirea a întors rezultatul și a dus meciul în setul de aur. În tie-break, dinamoviștii  s-au ridicat la adevărata lor valoare. Au luptat pentru fiecare punct și s-au impus clar: 15-9.

Dan Drăgușin (team manager Dinamo): ”Am mers la Dej cu gândul de a ne califica și ne-am îndeplinit obiectivul. A fost un meci dificil, cu multă presiune. Poate fi și un semnal de alarmă, pentru că o echipă cu pretenții cum suntem noi trebuie să arate ca în setul de aur. Așteptăm să vedem cu cine vom juca în turul următor, a cărui primă manșă este la București, pe 14 ianuarie”.

În optimi, Dinamo va întâlni învingătoarea din duelul Biogas Volley Nafels (Elveția) – Maliye Milli Piyango Ankara (Turcia). În tur, Milli Piyango s-a impus cu 3-0.

CS Dinamo, 16 decembrie 2014, ora 20:20