Dinamo Bucureşti - Remat Zalău: 1-3
Finala Cupei României s-a disputat la Piatra Neamţ între campioana Remat Zalău şi C.S. Dinamo Bucureşti, ocupanta locului trei în Campionatul Naţional. Alb-roşii au demonstrat, încă o dată, că reprezintă un grup unit, disciplinat, care poate creea probleme oricărei echipe, fie ea şi campioana României.
Primul set a stat sub semnul echilibrului, până la scorul de 11-11 când Dinamo a reuşit cinci puncte la rând şi s-a distanţat reuşind să păstreze diferenţa şi să câştige cu 25-19.
În setul doi, urmărim parcă acelaşi scenariu, numai că, de această dată, zălăuanii sunt cei care se distanţează chiar şi la 4 puncte (17-13;19-15;20-16). Dinamo are o tresărire de orgoliu şi revine la un singur punct diferenţă (20-21;21-22) dar Rematul nu se pierde cu firea şi reuşeşte să câştige cu 22-25, egalând scorul pe seturi.
În setul trei, Dinamo porneşte tare şi conduce la 4 puncte diferenţă (5-1; 11-7; 12-8), însă, de data aceasta, nu mai reuşeşte să gestioneze avantajul, permiţând adversarei să se apropie şi să egaleze la 13. Din acest moment, cei care fac mai puţine greşeli sunt ardelenii care se distanţează (18-22; 20-24) şi câştigă setul cu 20-25.
Şi în setul patru avem un început bun pentru Dinamo care conduce ostilităţile dar din nou sunt egalaţi (15-15), moment în care la cârma jocului trece Rematul. Jocul devine spectaculos pe final, când Dinamo revine de la 18-22 la 23-24 salvând trei mingii de set şi fiind aproape de a împinge meciul în decisiv, însa atacul zălăuan nu iartă (scorul final al setului: 23-25) şi campionii reuşesc eventul.
În aplauzele unui public cunoscător al voleiului, dinamoviştii au fost premiaţi cu medaliile de bronz cuvenite locului trei în Campionatul Naţional, cât şi cu cele pentru locul doi în Cupa României.
La finalul partidei, antrenorul Daniel Rădulescu a ţinut să-şi felicite echipa, apreciind efortul pe care aceasta l-a făcut în confruntarea cu echipa campioană.
Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 28 aprilie, ora 2100
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI