Home Volei masculin Volei masculin. Debut de retur perfect, cu trei puncte uriase

Volei masculin. Debut de retur perfect, cu trei puncte uriase

Divizia A1, etapa 12: Dinamo - CSM București 3-1 (25-21, 29-27, 23-25, 25-21)

Miseikis_cu_CSMVoleibaliștii de la Dinamo au reluat campionatul intern cu o victorie extrem de importantă, obținută în fața uneia dintre echipele situate în partea superioară a clasamentului. Jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au făcut un meci foarte bun cu CSM București și au obținut toate cele trei puncte puse în joc. Dinamo a acumulat astfel 19 puncte, exact cât are și CSM București (în tur, alb-roșiii s-au impus acasă la CSM cu 3-2).

Dinamo a început perfect meciul cu CSM. În primul set, jocul a fost echilibrat până la punctul 20, dar de acolo legea au făcut-o roș-albii. Și setul doi a avut o desfășurare asemănătoare, însă dinamoviștii s-au relaxat la 23-19, iar de acolo, pe serviciul lui Bala, CSMB a revenit în joc ajungând până la minge de set (23-24). Într-un final pe muchie, Dinamo și-a trecut și al doilea set în cont.

În setul trei, CSM a reușit să-și adjudece mingile din final, grație aceluiași jucător (Bala). Dar setul patru a fost fără istoric. Dinamo s-a desprins devreme și a păstrat permanent o diferență de cinci-șase puncte în față.

Bozidar Cuk a fost jucătorul cu punctele cheie (19 p), însă Maia Gomes (15 p) și Miseikis (12 p) au avut la rându-le reușite remarcabile. Toți trei au fost puși în valoare de coordonatorul Filip Despotovski. Centrii Leite Maicon (9 p) și Schmidt (8 p) și-au făcut și ei norma la fileu, la fel ca și liberoul Lakcevic în apărare.

De remarcat debutul tânărului Alexandru Constantin Ionescu (20 de ani), care la prima intrare în teren a reușit un blocaj care a adus un punct important echipei dinamoviste.

Eduard Chermeș, managerul echipei: ”Am făcut un pas important, dar trebuie să confirmăm această victorie printr-o continuare pe măsură. Suntem mai puternici, mai uniți, iar Dinamo va fi o nucă tare indiferent de ce echipă va avea în față”.

În etapa următoare, Dinamo va juca tot pe teren propriu, cu CS Universitatea Cluj Napoca.

CS Dinamo, 27 ianuarie 2019

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.