Home Volei masculin Volei masculin - Divizia A1 2013-2014, etapa a 9-a

Volei masculin - Divizia A1 2013-2014, etapa a 9-a

Dinamo București vs. Tomis Constanta: 1-3 (21-25, 21-25, 29-27, 18-25)

Dinamo_CTA_2013Sâmbătă, 30 noiembrie, Dinamo a primit vizita campioanei en-titre, Tomis Constanța, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a a Diviziei A1 la volei masculin, în fața unor tribune aproape goale.

Disputa a fost pierdută de voleibaliștii noștri, în urma unei confruntări foarte disputate, în care însă diferența de valoare între cele 2 loturi și, probabil, lipsa fanilor dinamoviști din tribune, au fost decisive. Echipa noastră s-a mobilizat exemplar pentru această partidă, luptând cu îndârjire de la primul până la sfârșitul ultimului set.

Determinarea jucătorilor noștri s/a făcut simțită cel mai bine în setul 3 când au reușit să întoarcă soarta partidei în condițiile în care constănțenii avuseseră minge de meci iar Dinamo a reușit să egaleze la 24 iar apoi chiar să câștige setul. Totuși, ascendentul moral dobândit după acel set, nu a fost suficient pentru a întoarce și soarta partidei, adversarii mobilizându-se în ultimul set și câștigând partida.

După această etapă, Dinamo rămâne tot pe locul 4 și tot la un singur punct în spatele Craiovei care a pierdut inexplicabil, la același scor, partida disputatî acasă în fața ocupantei locului 6 al clasamentului, U. Dej.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 1 decembrie 2013, ora 2345

15-21 august 2022

HANDBAL. Supercupa României Baucem la masculin, 18 august, ora 17:30: DINAMO – Steaua. Sala Polivalentă București

RUGBY. Liga Națională, play-off (etapa 2), 20 august: DINAMO – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

ATLETISM. Campionatul European, 15-21 august, Munchen

CICLISM. Campionatul European elite, 15-20 august, Munchen

GIMNASTICĂ. Campionatul European, 15-21 august, Munchen

INOT. Campionatul European, 11-18 august, Roma

ANUNT

• În perioada 13-31 august, bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se va închide pentru lucrări de igienizare. În această perioadă, activitatea sportivă, de inițiere și de agrement se va desfășura în bazinul în aer liber din Complexul Sportiv Dinamo.