Home Volei masculin Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, ultima etapa

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, ultima etapa

Unirea Dej - Dinamo București: 3-2 (25-22, 23-25, 25-21, 21-25, 15-10)

S-a consumat și ultimul act al sezonului regulat 2013-2014, etapa a 22-a a Divizei A1 desfășurându-se sâmbătă, 1 martie. Această ultimă etapă a fost și cea care a stabilit ierarhia finală a clasamentului, ierarhie care a înregistrat câteva modificări notabile. Astfel, Știința Explorări Baia Mare a pierdut locul 5 în urma înfrângerii suferite acasă, în fața celor de la SCM U Craiova, pe poziția respectivă urcând Unirea Dej după ce a reușit să înfrângă, la limită, formația dinamovistă. De asemenea, Zalăul a pierdut poziția a 2-a adjudecat de către SCM U Craiova în urma aceluiași rezultat de la Baia Mare.

Așadar, la finalul celor 22 de etape ale campionatului, primele 3 locuri sunt ocupate, în ordine, de Tomis Constanța, U Craiova, ACS Zalău, în vreme ce Dinamo a ocupat poziția a 4-a, în fața formațiilor U Dej și Știința Baia Mare (locurile 5 și 6)

În urma acestor poziționări în clasament, în cadrul play-off-ului care începe pe 8 martie, Dinamo se va reîntâlni în tripla confruntare a fazei I cu aceeași formație Unirea Dej, echipa noastră având avantajul celor 2 partide susținute acasă, pe teren propriu, ceea ce ne dă speranțe pentru calificarea în faza secundă. Să le urăm succes băieților noștri, felicitându-i, totodată, pentru evoluția bună din această ediție de campionat pe care sperăm să o confirme prin rezultatele pe care le vor realiza în play-off.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 3 martie 2014, ora 2115

23-29 ianuarie 2023

Baschet. LNBM Mozzart (etapa 18), sâmbătă, 28 ianuarie, ora 18:30: Dinamo – ABC Athletic Constanța. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 14), miercuri, 25 ianuarie, ora 19:00: FC Argeș - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), duminică, 29 ianuarie, ora 15:00: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 14), sâmbătă, 28 ianuarie, ora 14:00: Știința București – Dinamo. Arena Romsilva Știința București

Polo. Cupa României la feminin (turneul II), 27-29 ianuarie, Bazinul Otopeni