Home Volei masculin Volei masculin. Divizia A1, etapa 14. Înfrângere neașteptată

Volei masculin. Divizia A1, etapa 14. Înfrângere neașteptată

Steaua București – Dinamo București 3-2 (21-25, 20-25, 25-16, 25-18, 15-10)

VM_Din-ST__02.jpgEchipa masculină de volei Dinamo București a fost învinsă sâmbătă în deplasare de ultima clasată, Steaua București, cu scorul de 3-2, într-un meci contând pentru etapa a 14-a a Diviziei A1. Rezulatul este unul surprinzător, atât prin prisma diferenței de valoare dintre cele două loturi, cât și a tradiției ultimilor ani. ”Sunt șase-șapte ani de când Steaua nu ne-a mai învins”, precizează team-managerul echipei Dinamo, Dan Drăgușin.

Dinamo a început bine partida, cu două seturi adjudecate fără drept de apel. ”Am abordat meciul foarte motivați pentru victorie, iar în primele două seturi totul a fost ireproșabil, de la atitudine, joc, relațiile de pe teren și individual”, explică Dan Drăgușin.

Din setul trei, situația s-a schimbat cu 180 de grade. Dinamoviștii s-au relaxat, iar Steaua a revenit câștigând trei seturi consecutiv. ”Este aproape inexplicabil ceea ce s-a întâmplat. Unii jucători de la noi au considerat că meciul este deja câștigat după primele două seturi, ceea ce de fapt nu a fost așa. Rezultatul nu schimbă situația în clasament, însă altceva mă îngrijorează și mă deranjează. Faptul că sunt jucători care nu țin concentrarea de meci, că există un grad de automulțumire care poate să ne coste extrem de mult. Lucrul acesta nu poate fi acceptat”. Dinamo rămâne pe locul trei, cu 29 de puncte.

Pentru voleibaliștii de la Dinamo urmează o săptămână de foc, cu două meciuri grele. Miercuri (ora 17:00), acasă cu SCM U Craiova (locul 4, 27 p), și  sâmbătă (ora 19:00), în deplasare cu VM Zalău (locul 2, 32 p).

CS Dinamo, 01 februarie 2015, ora 12:30

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.