Home Atletism ATLETISM. Costi Zanfir, campion național de tineret la disc

ATLETISM. Costi Zanfir, campion național de tineret la disc

costi_zanfir_CN_disc_2021_iarnaAtleții de la secția de aruncări de la CS Dinamo (antrenori, Nicoleta și Costel Grasu) au făcut o figură frumoasă la Campionatul Național de aruncări lungi de iarnă, desfășurat pe Arena ”Iolanda Balaș Soter” din București. La disc băieți, Costi Zanfir a câștigat titlul la tineret, cu 51,65 metri (record personal), iar Robert Ilisei s-a clasat pe locul 3. La disc feminin (tineret), Alexandra Baltazar s-a clasat pe locul 3, cu 45,55 m (de asemenea record personal).

”Dincolo se clasările pe podium, importante sunt rezultatele realizate. Costi și-a îmbunătățit recordul cu aproape patru meci, iar Alexandra cu un metru. Sunt mulțumit de felul cum au evoluat, avem o echipă frumoasă care crește de la an la an”, a declarat Costel Grasu.

Sâmbătă, la aceeași competiție, dar la juniori I, CS Dinamo a obținut două locuri secunde la disc prin Alexandra Baltazar (44,5m) și Matei Ionescu  (46,02m).

CS Dinamo, 22 martie 2021

08-14 august 2022

HANDBAL. Meci de prezentare, 10 august, ora 18:00: Dinamo – Potaissa Turda. Sala Dinamo

RUGBY. Liga Națională, play-off (1-4), 13 august, ora 11:00: CS SCM USAMVB Timișoara - Dinamo

CANOTAJ. Campionatul European, 11-14 august, Munchen (Germania)

INOT. Campionatul European, 11-17 august, Roma (Italia)

GIMNASTICĂ. Campionatul European, 11-14 august, Germania

JUDO. Campionatul Mondial de juniori, 10-14 august, Eduador

ANUNT

• În perioada 13-31 august, bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se va închide pentru lucrări de igienizare. În această perioadă, activitatea sportivă, de inițiere și de agrement se va desfășura în bazinul în aer liber din Complexul Sportiv Dinamo.