Home Box Box. Aradoaie si Burciu, campioni nationali de tineret

Box. Aradoaie si Burciu, campioni nationali de tineret

Andrei_Aradoaie_2Secția de box a CS Dinamo (antrenori, Napoleon Gheorghe și Dumitru Dorobanțu) și-a făcut norma de medalii la Campionatele Naționale de tineret (U22), competiție desfășurată în perioada 16-18 februarie la Brăila. La finele întrecerilor, Dinamo a contabilizat două titluri naționale, obținute de Andrei Arădoaie (foto / 81 kg) și Daniel Burciu (+91 kg).

Mare favorit la categoria sa de greutate și lider al generației sale, Andrei Arădoaie a boxat numai câteva minute în cele două meciuri susținute la naționale. Adversarii săi din semifinală și finală au abandonat după primul minut, sau prima repriză. ”Andrei are nevoie de meciuri tari, dar din păcate nu are cu cine să boxeze în țară. Luni vom pleca în Bulgaria, la turneul de seniori Strandjata, unde sperăm să avem măcar două meciuri bune”, a declarat antrenorul său, Dumitru Dorobanțu. Andrei Arădoaie este una dintre speranțele de medalie ale boxului românesc la Campionatele Europene U22, care vor avea loc luna viitoare la Brăila. În finală, Arădoaie l-a avut ca adversar pe Lucian Sălăgean (Rapid Buc.).

La supergrea (+91 kg), Daniel Burciu s-a impus la puncte, decizie 3-0, în meciul cu Alberto Ispas (SCM Craiova). ”Burciu este un sportiv tânăr, care practică boxul de puțin timp. La 20 de ani, are tot viitorul în față. Boxează la o categorie dificilă, unde maturitatea de atinge târziu și trebuie să avem grijă de el”, a declarat Dumitru Dorobanțu.

CS Dinamo, 19 februarie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești