Home Box Box. Bogdan Juratoni, a doua victorie la AIBA Pro Boxing

Box. Bogdan Juratoni, a doua victorie la AIBA Pro Boxing

box.juratoni_victorie_APBBoxerul dinamovist Bogdan Juratoni a câștigat vineri seara, la Istanbul, cel de-al doilea meci al său la profesioniști, în cadrul diviziei înființate de forul amator mondial, sub numele AIBA Pro Boxing. Juratoni l-a învins la puncte după șase reprize pe kenianul Nickson Abaka, printr-o decizie unanimă. Conform regulamentului, primii doi clasați de la fiecare categorie de greutate, la finele celui de al doilea sezon (septembrie 2015-ianuarie 2016) se vor califica la Jocurile Olimpice de la Rio.

Vicecampionul european din 2013 și-a început aventura în boxul profesionist, sub egida AIBA, pe 1 noiembrie 2014, când a pierdut la puncte (decizie partajată, 56-58, 56-58, 58-56) în meciul cu ucraineanul Dmytro Mytrofanov. ”Timpul a fost foarte scurt, nu am putut să ne pregătim așa cum trebuie. Diferențele între boxul amator și cel profesionist sunt foarte mari, începând de la metodele de pregătire, și terminând cu strategia de meci”, a declarat antrenorul Napoleon Gheorghe, cel care îl antrenează pe Juratoni.

Pe 21 noiembrie, cu o pregătire adecvată Bogdan și-a trecut în cont prima victorie. El s-a impus la puncte, tot la Istanbul, în fața francezului Michel Tavares. Decizia a fost unanimă: 58-56, 58-56, 58-56. Înfrângerea din primul meci i-a blocat însă drumul spre titlul mondial, singura variantă fiind o clasare cât mai bună, în spatele campionului și a challengerului său.

juratoni_cantar_meci_3Pe 12 decembrie, Juratoni l-a învins și pe Abaka, decizia fiind de asemenea una unanimă. ”Unul dintre arbitri a dat 60-54, adică toate reprizele mi le-a acordat mie. Al doilea 59-55, iar al treilea 58-56. Am controlat bine meciul, singura problemă a fost faptul că în ultima repriză mi-am spart arcada după o ciocnire involuntară. Ultimul meci din acest sezon îl voi avea pe 22 sau 23 ianuarie, tot la Istanbul. Deocamdată nu se cunoaște adversarul”, a declarat Juratoni.

Asociația Internațională de Box Amator (AIBA) și-a împărțit activitatea în trei mari divizii: boxul olimpic (AOB), boxul profesionist pe echipe (WSB) și boxul profesionist (APB). Pentru fiecare este rezervat câte un număr de locuri-cotă pentru calificarea la Jocurile Olimpice.

CS Dinamo, 14 decembrie 2014, ora 22:00

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.