Home Box BOX. Doruleț Tiu, medaliat cu bronz la Campionatele Europene de juniori de la Sofia

BOX_CE_juniori_2020Pugilistul dinamovist Doruleț Tiu (16 ani) a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de box pentru juniori, competiție ce s-a desfășurat la Sofia (Bulgaria). Alți doi boxeri de la Dinamo, Rareș Stoiculescu (80 kg) și Florin Ioniță (+80 kg), s-au clasat pe locul 5.

Doruleț Tiu, boxer antrenat la club de Napoleon Gheorghe și la lot de Dorel Simion, l-a învins în sferturile categoriei 60 kg pe rusul Boris Eroshkin (puncte / 4-1). Calificat în semifinale, unde avea deja medalia de bronz asigurată, Tiu a cedat la puncte, după un meci foarte echilibrat, cu ucraineanul Oleksandr Yarovyi (scor 4-1).

La un pas de medalie a fost și Florin Ioniță (+80 kg). După o victorie la puncte în fața polonezului Olaf Pera, consemnată în primul tur, Ioniță a avut ghinionul de a se accidenta la umăr, astfel încât a fost oprit de medic să mai boxeze în sferturile de finală cu rusul Daniil Leonov.

Tot în sferturile de finală a cedat și Rareș Stoiculescu (80 kg), în fața ucraineanului Dzhamal Kuliev.

Foto (de la stânga): Cei patru boxeri dinamoviști care au participat la Europenele de juniori 2020: Florin Ioniță, Doruleț Tiu, Gheorghe Adrian (66 kg), Rareș Stoiculescu

CS Dinamo, 5 decembrie 2020

Săptămâna 22-28 noiembrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 8), 25 noiembrie, ora 19:45: Dinamo – SG Flensburg-Handewitt (Ger). Sala Dinamo

Handbal. Liga Zimbrilor (devans din etapa 13), 27 noiembrie, ora 11:00: Dinamo – CSU Suceava. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 7), 26 noiembrie (ora 11:00) și 27 noiembrie (ora 11:00): Dinamo – Rapid. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 8), 27 noiembrie: U Cluj – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 8), 27 noiembrie: ACS Volei Cristina Pîrv Turda – Dinamo

Box. Campionatul Național de seniori, 22-28 noiembrie, Târgu Mureș

Judo. Campionatul European de seniori echipe mixte, 25-28 noiembrie, Rusia

Scrimă. Campionatul Național de sabie – juniori, individual și echipe, 22-23 noiembrie, București