Home Canotaj Canotaj. Fetele de la 8+1, medalie de aur la Lucerna

Canotaj. Fetele de la 8+1, medalie de aur la Lucerna

opt_aur_Lucerna_2017Echipajul feminin de 8+1 al României şi-a reconfirmat valoarea la Cupa Mondială de canotaj de la Lucerna, ultima verificare înaintea Campionatelor Mondiale de la Sarasota (SUA / 23 septembrie – 1 octombrie). Medaliată cu aur la Campionatele Europene, ambarcaţiunea tricoloră, cu cinci sportive de la Dinamo în componență, s-a impus şi în Elveţia, de o manieră entuziasmantă.

Cursa a fost extrem de strânsă până la 1.500 de metri, cu o luptă fantastică între România şi Noua Zeelandă. Înainte de a se intra pe ultimii 500 de metri ai cursei, diferenţa între cele două echipaje a fost de trei sutimi de secundă, în favoarea României. Pe ultima parte, tricolorele au ridicat ritmul şi s-au distanţat fără a mai putea fi ajunse. Victorie cu 6:02,810, un timp excelent. Pe locurile următoare s-au clasat Noua Zeelandă 6:04,830 şi Marea Britanie 6:10,340. Componenţa ambarcaţiunii: Mihaela Petrila (Dinamo), Adelina Boguş (Dinamo), Viviana Bejinariu (Dinamo), Ioana Vrînceanu, Iuliana Popa, Denisa Tîlvescu (Dinamo), Mădălina Bereş (Dinamo), Laura Oprea - Daniela Druncea.

România a mai fost reprezentată şi în finala masculină de doi fără cârmaci (rame). Foarte tânărul echipaj tricolor, format din Cosmin Pascari şi Mihai Ţigănescu (Dinamo), s-a clasat pe locul 4, un rezultat promiţător pentru doi canotori de numai 19 ani.

La 8+1 masculin, după o finală foarte tare, în care ritmul a fost dat de echipajul Germaniei (deţinătorul celui mai bun timp din istorie), România a trecut linia de sosire pe locul 4, cu 5:29,470. Podiumul a fost următorul: 1. Germania, 2. Australia, 3. Olanda 1. Rezultatul de la Lucerna arată că echipajul tricolor, format din Constantin Adam, Adrian Damii, Ciprian Tudosa, Sergiu Vasile Bejan (Dinamo), Cristian Ivaşcu (Dinamo), Constantin Radu (Dinamo), Marius Vasile Cozmiuc (Dinamo), Cristi Ilie Pîrghie – Adrian Munteanu (Dinamo), se află pe drumul cel bun.

CS Dinamo, 11 iulie 2017

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)