Home Gimnastică feminin Gimnastică. Larisa Iordache, argint mondial la individual compus

Gimnastică. Larisa Iordache, argint mondial la individual compus

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Gim__02Gimnasta Larisa Iordache, sportivă legitimată la CS Dinamo București, a adus României prima medalie la Campionatele Mondiale de seniori la Nanning (China). După locul patru ocupat în concursul pe echipe, Larisa a încheiat pe poziție de argint concursul de la individual compus. Este cel mai bun rezultat obținut de o gimnastă tricoloră în concursul ”celor patru aparate” din 2007 până acum la Mondiale.

Larisa a început cu mare încredere concursul găzduit de complexul Guangxi Sports Center Gymnasium din Nanning. După prestațiile sale din calificări și din concursul pe echipe, unde a obținut punctaje de podium, cea mai valoroasă gimnastă a momentului în România era cotată cu șansa a doua la titlul mondial, după americanca Simone Biles. Între ele s-a dat până la urmă bătălia pentru aur.

Iordache a pornit în concursul individual compus cu o notă bună la sărituri, 15.066, care a plasat-o din start pe locul patru în clasamentul general, după Simone Biles (SUA) -15.866, Kyla Ross (SUA) - 15.166 și Aliya Mustafina (Rusia) - 15.100.

Au urmat paralelele, un aparat considerat punctul nevralgic al gimnastelor românce. Larisa a reușit un exercițiu curat, cu o evoluție mai bună decât la echipe, și a obținut 14.866 (total 29.932), cu care s-a menținut pe locul patru, după Simone Biles - 14.533 (30.399), Mustafina - 15.041 (30.141) și Jinnan Yao (China) - 15.533 (30.066).

Gim__03Al treilea hop a fost bârna, aparatul pe care Larisa îl stăpânește cel mai bine. Cu 15.100, cea mai mare notă din concurs la acest aparat, românca a trecut pe locul doi, cu un total de 45.032. Simone Biles și-a păstrat poziția de lider, chiar dacă a obținut o notă mai mică decât Larisa, 14.766 (total 45.165). Locul trei era ocupat de Jinnan Yao, cu 14.566 (44.632).

Solul a decis campioana mondială. Larisa a concurat înaintea americancei și a avut o mică penalizare pentru un pas făcut în afara covorului la una dintre diagonale. Nota ei, 14.733, i-a conservat medalia de argint, cu speranța aurului în cazul unei ratări consistente a americancei. Simone Biles nu a greșit și cu o notă de 15.066 a cucerit titlul mondial (total 60.231). Larisa a încheiat competiția cu un total de 59.765, iar pe trei s-a clasat Kyla Ross, cu 58.232.

Rezultatul Larisei este unul excelent și poate fi un plus de moral pentru concursul pe aparate, unde dinamovista este calificată în două finale, bârnă și sol.

CS Dinamo, 10 octombrie 2014, ora 17:00