Home Gimnastică feminin Gimnastica - Campionatele europene de la Moscova, 2013, ultima zi

Gimnastica - Campionatele europene de la Moscova, 2013, ultima zi

premiere-sol1111Bilanțul ultimei zile: 5 medalii pentru sportivii dinamoviști - una de aur, 3 de argint și una de bronz!

Dinamovistele Larisa Iordache și Diana Bulimar au câștigat medalii de aur, respectiv argint medalie de argint la bârnă, poziția a 3-a fiind ocupată de către rusoaica Anastasia Grişina. Sportivele dinamoviste au fost detașat cele mai bune la acest aparat. Larisa Iordache a câștigat aurul cu cel mai dificil exercițiu de 6,4 și a totalizat 15,266 puncte, în vreme ce Diana Bulimar, cu un exercitiu de dificultate 6,00, a acumulat 14,833 puncte. La același aparat Anastasia Grişina din Rusia a câștigat medalia de bronzcu un punctaj de 14,366. Locurile 4 – 8 au fost ocupate după cum urmează: 4. Carlotta Ferlito (Italia) 14,066; 5. Katarzyna Jurkowska (Polonia) 13,866;  6. Rubi Harrold (Marea Britanie) 13,633;  7. Elisa Meneghini (Italia) 13,133; 8. Olena Vasilieva (Ucraina) 9,933.

La sol, Diana și Larisa au câștigat argintul, respectiv bronzul european. Deși ne-a oferit ceea ce ne doream totți, adică o medalie de aur, Larisa  nu a avut timp de prea multă bucurie pentru că următoarea probă - și ultima – respectiv solul, i-a captat toată atenția sportivei noastre. Cu o execuție de excepție, a câștigat încă o medalie de argint pentru România (14.733 pct.). Nici Diana Bulimar nu s-a lăsat mai prejos și, cu un exercitiu foarte bun, a obținut medalia de bronz (24.533 pct.). Titlul european la acest aparat a fost obținut de către Ksenia Afanaseva, din Rusia, cu un punctaj de 15.166.

La sărituri, dinamovistul Flavius Koczi a adus cea de-a 3-a medalie de argint pentru România. Flavius, care a obținut 14.887 pct., a fost devansat doar de rusul Denis Abliazin care a câștigat detașat medalia de aur cu cele 15.408 pct., fiind urmat la mică distanță de armeanul Artur Davtian care, cu cele 14.866 pct., a obținut bronzul european.

Autorii articolului: George Vescan și Florin Nan. Foto: www.romgym.ro – CS Dinamo, 21 aprilie 2013, ora 2130