Home Gimnastică feminin Gimnastică - Cupa Mondială de la Doha (28-30 martie)

Gimnastică - Cupa Mondială de la Doha (28-30 martie)

PonorDoha, Capitala Qatarului, devenită în ultimii ani un fel de capitală a marilor competiții ale Asiei,  a fost gazda Cupei Mondiale de gimnastică, adunând anul acesta un număr de 117 gimnaști din 31 de țări, sportivi care știm cu ce gând intră în concurs acum, cu mai puțin de patru luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Londra.

După trei zile de concurs, rezultatul lotului românesc de gimnastică este absolut special. Știam că acești doi antrenori de excepție ai României, profesorii Bitang și Belu, pot scoate rezultate chiar și atunci când toți optimiștii din jurul lor devin pesimiști, dar parcă aceasta explozie a dinamovistei Cătălina Ponor ne-a luat ușor prin surprindere.

Catalina_PonorJoi, 29 martie, în concursul de paralele, Larisa Iordache a ocupat locul IV, cu 14,575 p, urmată de Diana Laura Bulimar, cu 14,275 p. Pe prima treaptă a clasamentului s-a situat sportiva din Germania, Elisabeth Tweddle,  cu 15,175 p, pe locul doi s-a clasat chinezoaica Yuyan Jiang cu 14,875 iar locul trei a fost ocupat tot de o sportivă din Germania și anume Lisa-Katarina Hill cu un punctaj de 14,575 p.

Larisa_IordacheFoarte tânăra dinamovistă Larisa Iordache, cu fiecare concurs la care participă, începe să fie tot mai prezentă în fruntea clasamentelor, confirmând speranțele care se investesc în viitorul ei.

Sâmbătă, 30 martie, în concursul de la sol, Cătălina Ponor a câștigat detașat, cu 15,275 p, urmată de Diana Bulimar, cu 14,275 p și de chinezoaica Yuyan Jianq, cu 14,00 p. Tot sâmbătă Cătălina a concurat și la bârnă unde a câștigat detașat, cu 15,300 p, un concurs care nu a fost deloc ușor, fiind urmată de australianca Ashleigh Brennan, cu 14,325 p. și de Marta Pihan-Kuleszka din Polonia cu 13,900 p. Aceste rezultate ne bucură și ne aduc o doză importantă de optimism de care aveam nevoie acum, când mai avem așa puțin până la Olimpiadă.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 1 aprilie, 800