Home Gimnastică feminin Gimnastica. Larisa Iordache, vedeta Campionatelor Nationale. Dinamo - colectie de medalii

Larisa_CN_Ploiestin_2017Larisa Iordache (21 de ani) a dominat categoric Campionatele Naționale Open de la Ploiești. Eleva antrenorilor Lăcrămioara și Cristi Moldovan a avut o evoluție sigură, cu exerciții pe cât de dificile, pe atât de bine executate, care i-au adus punctaje extrem de promițătoare în vederea Campionatelor Mondiale de la Montreal, de luna viitoare. Lari și-a trecut în cont patru titluri naționale.

Larisa și-a început evoluția la naționale cu un titlul de la individual compus, cucerit sâmbătă. Valoroasa gimmnastă de la CS Dinamo a obținut un total de 58.466 (14.800 – sărituri, 14.200 – paralele, 15.566 – bârnă, 13.900 – sol), demn de un podium mondial. Nota ei de la bârnă a fost de departe cea mai mare din concurs. Tot sâmbătă, Larisa a obținut medalia de argint cu echipa. În componența Larisa Iordache, Andra Anghelescu, Maria Pană și Irina Duță, Dinamo a obținut un total de 155.197 puncte. Locul 1 a fost ocupat de CN Deva. Colectivul tehnic care a contribuit la pregătirea componentelor echipei este alcătuit din Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan, Anca Drăghici și Dan Potra.

Duminică, în ziua finalelor pe aparate, Larisa a dat recital. Dinamovista s-a impus în toate cele trei finale în care a concurat, notele ei fiind și de data aceasta remarcabile: 14.533 – paralele, 15.366 – bârnă, 14.266 – sol. În finala de la sol a fost calificată și Maria Pană (sportivă antrenată de Anca Drăghici și Dan Potra), clasată pe locul 5 cu 12.866.

La masculin, elevii antrenorului Ioan Suciu au adunat nu mai puțin de nouă clasări pe podium. Remarcabilă a fost victoria din concursul pe echipe. Andrei Muntean, liderul lotului, s-a accidentat la al doilea aparat (sărituri) și nu a mai putut continua concursul. Andrei a suferit o entorsă ușoară la gleznă, iar antrenorii au preferat să-l protejeze în vederea Mondialelor de luna viitoare. Dinamo a rămas astfel în numai trei gimnaști, Andrei Ursache, Andrei Groza și Robert Ghiuzan, care au reușit performanța de a duce competiția cu bine la capăt. Pe lângă titlul pe echipe, Dinamo a mai obținut un bronz la individual compus (Andrei Ursache), dar și mai multe medalii în finalele pe aparate.

Palmares total la masculin

Două locuri 1: Echipa; Andrei Ursache la cal cu mânere

Două locuri 2: Andrei Ursache la paralele; Andrei Groza la bară fixă

Cinci locuri 3: Andrei Ursache la individual compus; Robert Ghiuzan la sol; Andrei Groza la paralele; Ovidiu Prichindel la cal cu mânere; Robert Ghiuzan la sărituri

CS Dinamo, 3 septembrie 2017

Săptămâna 18-24 septembrie 2017

Handbal masculin. Liga Națională (etapa 4), 20 septembrie, ora 17:30: Dinamo - HC Vaslui. Sala Dinamo

Handbal masculin. Liga Campionilor, Grupa C (etapa 2), 23 septembrie, ora 20:00: Dinamo - Gorenje Velenje (Slovenia)

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 5), 23  septembrie, ora 11:00: Dinamo - Timișoara Saracens. Stadion Florea Dumitrache - Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 24 septembrie - 1 octombrie, Sarasota (SUA)

Box. Campionatele Naționale de tineret, 18-24 septembrie, Bacău

Scrimă. Cupa Federației spadă - junioare, 18-19 septembrie, Satu Mare