Home Gimnastică feminin Gimnastica. Sportivele de la Dinamo, pe podium la Cupa OMV Petrom

Gimnastica. Sportivele de la Dinamo, pe podium la Cupa OMV Petrom

cupa_petrom_gimn_2018Gimnastele de la CS Dinamo s-au aflat printre protagonistele Cupei „OMV Petrom” la gimnastică artistică, întrecere desfășurată la Izvorani în ziua de 19 iunie. Ajunsă la a patra ediție, competiția reprezintă etapa anuală de evaluare a gimnastelor selecționate și pregătite în cadrul Proiectului „Ţară, țară, vrem campioane!”, sponsorizat de OMV Petrom.

În cadrul acestei competiții, care a reunit toate gimnastele din țară incluse în acest proiect, sportivele antrenate de Anca Drăghici, Dan Potra și Andrei Ursache au obținut cinci clasări pe podiumul de premiere.

O evoluție foarte bună a avut Adelina Ionescu (9 ani). Aflată în competiție cu sportive mai mari cu un an, micuța și talentata gimnastă de la CS Dinamo a obținut locul 3 la individual compus, locul 2 la paralele și locul 5 la sol.

La 11 ani, Ella Oprea a ocupat locul 1 la paralele, locul 2 la sărituri, iar Ștefania Călițu – locul 1 la sărituri, locul 4 la sol și locul 5 la individual compus. În fine, Bianca Pâtă (12 ani) s-a clasat pe 6 la sărituri.

CS Dinamo, 20 iunie 2018

Săptămâna 17-23 septembrie 2018

Handbal. Liga Națională (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: CSU Suceava – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 2), 22 septembrie, ora 19:30: Abanca Ademar Leon – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 3), 22 septembrie, ora 11:00: Dinamo – Universitatea Cluj Napoca. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Naționale de seniori și tineret, 18-19 septembrie, Snagov

Judo. Campionatele Mondiale de seniori, 20-27 septembrie, Baku (Azerbaidjan)

Lupte. Campionatele Mondiale de juniori, 17-23 septembrie, Trnava (Slovacia)

Lupte. Turneul internațional Ion Cornianu – Ladislau Simon, seniori, 20-23 septembrie, Sala Polivalentă București

Sărituri cu schiurile. Cupă Mondială Grand Prix, seniori, 20-24 septembrie, Râșnov