Home Haltere Haltere - Campionatul European 2012: Antalia 6-15 aprilie

Haltere - Campionatul European 2012: Antalia 6-15 aprilie

Haltere_02Situată în sud-estul Turciei, Antalia este capitala regiunii cu același nume, un oraș de un milion de locuitori care tinde să devină o capitală regională a turismului dar și a sportului, datorită - în primul rând - statului turc care, sprijinind organizarea de  competiții sportive importante, încurajează și promovează, de fapt, turismul în zonă și în Turcia. Această țară a făcut în ultimii 20 de ani un salt imens în turism și în toate domeniile economiei iar acest lucru s-a făcut și cu ajutorul important al sportului.  Sportul, această instituție de timp liber atât de importantă în lumea de azi, poate să focalizeze atenția a milioane de oameni, pe obiective importante din zona turismului.

Dar revenind la haltere și la acest European, trebuie spus că Federația și antrenorii loturilor fac eforturi, de multe ori vecine cu sacrificiul, pentru a reuși să ajungă și să prezinte la un Campionat European o echipă competitivă.

Și anul acesta Federația noastră de specialitate a avut mai multe obiective pentru acest concurs: pe de-o parte, obtinerea unor medalii, obiectiv îndeplinit cu brio, iar pe de altă parte, lansarea în focul marilor competiții a unor sportivi foarte tineri și de perspectivă, așa numita generatie de mâine.

Dinamo, după ani buni în care a avut sportivi de top mondial precum A.Socaci, Adrian Jigău, Claudiu Heghedus, Ninel Minculescu, încearcă să mai scoată niște tineri în prim-planul acestui sport. Pe lângă consacrații Victor Calancea și Alexandru Roșu, accidentați, antrenorul Anton Ficzi ne propune doi foarte tineri sportivi: Izabela Roxana Scheindt - la categoria 58kg - și pe Marius Danciu - la categoria 94 kg. Izabela a intrat în concurs cu emoții foarte mari, fiind primul ei concurs important, așa că ratat la smuls și nici la aruncat nu a fost la valoarea ei, reușind doar 95 kg. Profesorul Ficzi ne asigură însă că această sportivă de doar 20 de ani poate deveni, în scurt timp, valoroasă.

Marius Danciu, la  94 kg, a ocupat locul 9 la total cu 363 kg. Marius, elevul antrenorilor Socaci și Ficzi are calități excepționale și a confirmat acest fapt la juniori și la tineret dar, la varsta lui de 23 de ani, încă mai crește, în primul rând în greutate, el fiind un sportiv înalt pentru categoria 94 kg.

Iată, în continuare, rezulatele realizate de sportiviii români la această comeptiție:

FEMININ:

Categoria 48 kg

Elena Andries: Locul IV cu un total de 173 kg (aruncat - 95 kg, loc IV; smuls      - 78 kg, loc IV);

La categoria 48 kg, locul I a fost ocupat de sportiva din Polonia,  Marzena Karpinska, cu un total de 187 kg.

Categoria 53 kg

Dana Berchi: Locul X cu un total de 170 kg (aruncat - 95  kg, loc XI; smuls - 75 kg,    locul XII)

La aceasta categorie, locul I a fost ocupat de moldoveanca Cristina Iovu cu un total de 207 kg.

Categoria 58 kg a fost câștigată de azera Boyanca Kostova, cu un total de 215  kg.

Categoria  63  kg

Loredana Elena Toma: Locul VII cu un total de 187 kg (aruncat - 102 kg,  loc IX; smuls - 85 kg, loc VI)

Categoria 63 kg a fost câștigată de Sibel Simsek din Turcia, cu 225 kg la total.

Categoria  69 kg

Roxana Cocoș: Locul II cu un total de 252 kg (aruncat - 142 kg, loc II; smuls - 110 kg, loc III)

La această categorie locul I a fost ocupat de rusoaica Oxana Silvenco, cu 258 kg. la total.

Categoria 75 kg a fost câștigată de Olga Zubova, din Rusia, cu un total de 265 kg.

MASCULIN:

Categoria  56 kg a fost câștigată de Valentin Hristov Snezhev, din Azerbaijan, cu un total de 280 kg.

Categoria 62 kg

Florin Ionut Croitoru: Locul IV cu un total de 281 kg (aruncat  - 150 kg, loc VII; smuls - 131 kg, loc II)

Proba a fost câștigată de Buniamin Sezer, din Turcia, cu un total de 301 kg.

Categoria  69  kg  a fost câștigată de sportivul azer Afgan Bairamov, cu un total de 321 de kg.

Categoria  77  kg

Razvan Constantin Martin: Locul II cu un total de 347 kg (aruncat - 188  kg, loc  II;

smuls - 159 kg, loc  I)

Categoria a fost câștigată de albanezul Erkand Qerimaj, cu un total de 348 kg.

Categoria  85  kg

Gabriel Sâncrăian: Locul III cu un total de 359 kg (aruncat - 195 kg, loc III; smuls - 164 kg, loc III)

Locul I a fost ocupat de Rauli Tsirekidze, din Georgia, cu 365 kg la total.

Categoria 94 kg a fost câștigată de Anatoli Ciricu, din Moldova, cu un total de 402 kg.

Categoria 105 kg a fost câștigată de rusul David Bedzhanyan, cu 405 kg la total.

Autorul articolului: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 16 aprilie, ora 1200

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.