Tinerii dinamoviști concurează cu granzii Europei în Turcia
În perioada 8-15 aprilie, se va desfășura în Antalya – Turcia, Campionatul European de Haltere pentru seniori, competiție care va reuni halterofili de valoare din majoritatea statelor europene, fiind și concurs de calificare pentru Olimpiada de la Londra.
Din lotul României care se deplasează la acest prestigios concurs, fac parte și doi tineri dinamoviști care participă pentru prima dată la această competiție regională a seniorilor: Marius Danciu (23 ani) și Isabela Scheindt (20 ani).
Anton Ficzi – antrenorul dinamovist al celor doi halterofili – ne-a declarat că Isabela va concura miercuri, 11 aprilie, la categoria 58 kg, în vreme ce Marius va concura în 14 aprilie, la 94 kg.
Cei doi sportivi au obiective diferite în cadrul competiției la care urmează să participe. Astfel, Marius Danciu vizează o clasare în primii 6, ceea ce i-ar asigura o calificare pentru Olimpiadă, în vreme ce Isabela, aflată pentru prima dată într-o competiție a seniorilor, trebuie să ia doar contact cu atmosfera marilor competiții în care o așteptăm ca, în câțiva ani, să evolueze la un nivel care să-i permită obținerea unor rezultate prin care să se îmbogățească palmaresul de medalii al Clubului nostru.
Tot Anton Ficzi, ne-a mai declarat că obiectivele reale ale celor două tinere speranțe dinamoviste, pentru acest an, sunt următoarele: Marius, care este vicecampion european de tineret în 2011, speră ca anul acesta, în noiembrie, să obțină titlul de campion în aceeași competiție. Pe de altă parte, Izabela, care este foarte tânără și totuși deține titlul de vicecampioană națională de seniori în 2011, speră să obțină și ea o medalie la aceeași competiție europeană de tineret din noiembrie.
Noi le urmăm mult succes celor doi halterofili cărora le dorim o carieră sportivă cât mai bogată în medalii și promitem că îi vom ține la curent pe pasionații sportului dinamovist cu evoluția acestor tineri în al căror potențial domnul Ficzi are foarte mare încredere.
Autorul articolului: Florin Nan – CS Dinamo, 6 aprilie ora 1030
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI