Home Judo feminin Judo. Loredana Ohai, argint la Cupa Europei de la Saarbruecken

Judo. Loredana Ohai, argint la Cupa Europei de la Saarbruecken

Ohai_Saarbruecken_2017_argintSportiva dinamovistă Loredana Ohâi (foto / prima din stânga, 25 de ani) și-a făcut reintrarea în competițiile oficiale de judo cu o medalie de argint obținută la Cupa Europeană de la Saarbruecken (Germania)., la categoria 57 kg. Loredana a lipsit șapte luni de pe tatami din cauza unei accidentări la genunchi.

”Îmi era dor de competiții. Recuperarea postoperatorie a decurs bine, însă mai am puțin de recuperat pe partea de pregătire fizică specifică”, a declarat Ohâi.

Loredana Ohâi a învins-o în optimi pe Ines Beischimdt (Germania), apoi a trecut de olandeza Dewy Karthaus, iar în semifinale a învins-o pe italianca Giulia Caggiano. În finală, judoka dinamovistă a fost învinsă de Sarah Harachi (Franța). La cat. 48 kg, Monica Ungureanu și Alexandra Pop au fost aproape de medaliile de bronz, dar în cele din urmă s-au clasat pe 5. Ungureanu a trecut în optimi de Julia Rotthoff (Germania), în sferturi a câștigat în fața belgiencei Anne Sophie Jura, a pierdut semifinala cu britanica Kelly Staddon, iar apoi și meciul pentru locurile 3-5, cu turcoaica Melissa Cakmakli.

Pop a câștigat în optimi la Jessica Lindner (Germania), în sferturi s-a impus în fața olandezei Kim Akker, a pierdut semifinala cu Shirine Boukli (Franța), iar apoi și meciul pentru bronz cu Anne Sophie Jura (Belgia).

La competiție au participat 403 judoka din 29 de țări, 243 la masculin și 160 la feminin.

CS Dinamo, 16 iulie 2017

Săptămâna 16-22 iulie 2018

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 21-22 iulie, București. Campionatele Balcanice de seniori și tineret, 19-22 iulie, Stara Zagora (Bulgaria)

Ciclism. Campionatul național de XCO, 18-21 iulie, Sibiu

Judo. Campionatul European echipe mixt judo, 18 iulie, Ekaterinburg (Rusia)

Scrimă. Campionatele Mondiale de seniori, 19-27 iulie, China

Începând cu data de 30 iunie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va fi închis pentru renovare. Activitățile de inițiere și agrement se vor desfășura în bazinul descoperit, conform graficului orar afișat la intrarea în bazin și pe siteul csdinamo.ro.

Reluarea activității în bazinul acoperit se va face la o dată ce va fi anunțată pe siteul clubului.

• În perioada 25 iunie - 8 iulie, în Bazinul descoperit se vor desfășura activități ale loturilor naționale de polo pe apă ale României, motiv pentru care programul de agrement va suferi unele modificări. Programul complet îl puteți găsi aici.