Home Kaiac-canoe Kaiac-canoe. Doua medalii de argint la Europenele de juniori și U23. Constantin Dîba si Cosmin Nitu – vicecampioni europeni

Constantin_Diba_CE_2019Sportivii de la CS Dinamo au obținut două medalii de argint la Europenele de juniori și tineret (U23), competiție desafășurată la Racice (Cehia), în perioada 11-14 iulie.

Prima medalie a fost obținută de Constantin Dîba, care și-a confirmat și de această dată valoarea. Sportivul în vârstă de 23 de ani, antrenat de Florin Popescu, a cucerit argintul în proba olimpică de canoe simplu - 1000 de metri, la categoria tineret. Dîba a trecut linia de sosire al doilea, la numai 2,7 zecimi de secundă de aur, departajarea fiind făcută la foto finiș! Aurul a fost câștigat de Vadim Korobov (Lituania). Constantin Dîba (23 de ani) mai are în palmares medalii europene și mondiale la tineret.

O surpriză frumoasă a realizat juniorul Cosmin Nițu. În vârstă de numai 16 ani, cu doi ani mai mic decât adversarii cu care a concurat, Nițu a reeușit să se califice în finala probei de canoe simplu – 1000 de metri, unde s-a clasat pe locul 8. Cosmin Nițu nu s-a întors cu mâna goală de la europene, el obținând medalia de argint în proba de canoe 4 – 500 de metri (juniori), într-un echipaj din care au mai făcut parte Cristian Baccela, Ionuț Sorca și Mihai Batagui. Aurul a fost câștigat de Rusia.

CS Dinamo, 16 iulie 2019

Program competițional 19-25 august 2019

Handbal. Supercupa României, 25 august, ora 14:30: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dumitru Popoescu Colibași – Brașov

Rugby. Cupa României (Grupa B – etapa 3), 24 august, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 25 august – 01 septembrie, Linz (Austria)

Kaiac-canoe. Campionatele Mondiale de seniori, 21-25 august, Szeged (Ungaria)