Home Kaiac-canoe Kaiac-canoe. Patru finale la campionatele mondiale din Portugalia

Kaiac-canoe. Patru finale la campionatele mondiale din Portugalia

carp_-_mihalachiKSportivii români au încheiat fără medalii participarea la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe din Portugalia, competiție desfășurată la Montemor o-Velho. În cadrul lotului masculin de canoe, CS Dinamo a fost reprezentată de doi sportivi, Victor Mihalachi (campion european și medaliat cu argint la Europenele din acest an) și Constantin Dîba. Cei doi au fost prezenți în 4 finale.

La canoe dublu, echipajul format din Leonid Carp (Steaua) și Victor Mihalachi (Dinamo) s-a clasat pe locul 7 în finala de la 500 metri și pe 9 la cea disputată pe distanța olimpică (1000 m).

La C2 – 200 m, echipajul format din Constantin Dîba și Gheorghe Stoian a încheiat Finala A pe locul 7. La C4 – 500 m, ambarcațiunea tricoloră (C.Chirilă, Gh. Stoian, C. Dîba, St. Strat) a obținut locul 5.

La feminin, echipajul de canoe dublu format din Alexandra Dragomirescu și Adina Căle (ambele, CS Dinamo) s-a clasat pe locul 13 la general la C2 (locul 4 în Finala B).

CS Dinamo, 29 august 2018

Săptămâna 17-23 septembrie 2018

Handbal. Liga Națională (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: CSU Suceava – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 2), 22 septembrie, ora 19:30: Abanca Ademar Leon – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 3), 22 septembrie, ora 11:00: Dinamo – Universitatea Cluj Napoca. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Naționale de seniori și tineret, 18-19 septembrie, Snagov

Judo. Campionatele Mondiale de seniori, 20-27 septembrie, Baku (Azerbaidjan)

Lupte. Campionatele Mondiale de juniori, 17-23 septembrie, Trnava (Slovacia)

Lupte. Turneul internațional Ion Cornianu – Ladislau Simon, seniori, 20-23 septembrie, Sala Polivalentă București

Sărituri cu schiurile. Cupă Mondială Grand Prix, seniori, 20-24 septembrie, Râșnov