Home Kaiac-canoe Kaiac-canoe. Victor Mihalachi, argint la Campionatele Europene

Kaiac-canoe. Victor Mihalachi, argint la Campionatele Europene

carp_-_mihalachiKSportivul dinamovist Victor Mihalachi (foto, în dreapta) a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Plovdiv (Bulgaria), în proba de canoe dublu – 500 de metri. Echipajul tricolor format din Leonid Carp și Victor Mihalachi a trecut linia de sosire în 1:37,368, la o secundă în spatele câștigătorilor, rușii Melantyev și Shtyl. Finala s-a desfășurat pe ploaie puternică.

Cei doi sportivi tricolori din canoea de dublu au mai obținut două locuri 5 la Europene, pe distanța olimpică de 1000 metri (3:38,540) și la 200 de metri (0:36,852).

Într-o finală europeană a fost prezentă și sportiva dinamovistă Alexandra Dragomirescu, la canoe dublu – 500 metri (probă nou introdusă în programul JO de la Tokyo 2020). În echipaj cu Valentina Poștaru, Alexandra Dragomirescu a încheiat cursa finală pe locul 5 (2:08,684).

CS Dinamo a mai avut un reprezentant în canoea de 4 – 1000 metri. Campionul european de tineret Constantin Dîba a făcut parte dintr-un echipaj foarte tânăr, alături de Cătălin Chirilă, Gabriel Gheoca și Ștefan Strat, care a încheiat finala pe locul 4 (3:21,904).

CS Dinamo, 16 iulie 2017

Săptămâna 20-26 noiembrie 2017

Handbal. Liga Națională (etapa 12), 22 noiembrie, ora 19:00: Potaissa Turda – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 9), 26 noiembrie, ora 18:00: Dinamo – Elverum (Norvegia). Sala Dinamo

Polo masculin. Superliga (etapa 5), 25 noiembrie (ora 18:00) și 26 noiembrie (ora 12:00): CSM Digi Oradea – Dinamo. Superliga (etapa 6), 26 noiembrie (ora 19:00) și 27 noiembrie (ora 10:00): Crișul Oradea – Dinamo

Polo feminin. Cupa României (turneul final – retur), 24-26 noiembrie, Oradea

Rugby. Cupa României (etapa 4), 25 noiembrie, ora 11:00: Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 7), 25 noiembrie: CS Volei Alba Blaj – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 10), 25 noiembrie: CS Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Natație. Campionatul Național de seniori și tineret - bazin de 25 metri, 22-26 noiembrie, Hunedoara