Home Lupte greco-romane Lupte. Alexuc, medalie de aur la Internationalele Bulgariei

Lupte. Alexuc, medalie de aur la Internationalele Bulgariei

lupte.turneu_ruse2Luptătorii dinamoviști Alin Alexuc și Constantin Huțuleac au urcat pe podium la Internationalele Bulgariei - Turneul ”Dan Kolov / Nikola Petrov”, competiție desfășurată la Ruse, între 7 și 9 aprilie. Alexuc a cucerit medalia de aur, iar Huțuleac pe cea de bronz, ambii concurând la categoria 130 de kilograme (greco-romane). Competiția a fost tare, cu sportivi din 40 de țări la start.

Alin Alexuc devine un nume de succes și la noua lui categorie de greutate. Olimpicul de la Dinamo (locul 5 la JO de la Rio) a câștigat 4 meciuri la turneul de la Ruse. Alexuc a trecut pe rând de Minseok Kim (Coreea de Sud), Chebbi Radhouane (Tunisia), Taha Yasin Dundar (Turcia) și Kuchmii Mykola (Ucraina).

Huțuleac a trecut în primul tur de Emin Ozturk (Turcia), a pierdut în semifinale la Kuchmii Mykola (Ucraina) și a câștigat meciul pentru bronz cu Naveen (India).

Următoarea competiție pentru luptătorii noștri: Campionatele Europene de seniori (7-9 mai, Serbia).

Sportivii au fost însoțiți de antrenorul Petre Cărare.

CS Dinamo, 10 aprilie 2017

Săptămâna 20-26 noiembrie 2017

Handbal. Liga Națională (etapa 12), 22 noiembrie, ora 19:00: Potaissa Turda – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 9), 26 noiembrie, ora 18:00: Dinamo – Elverum (Norvegia). Sala Dinamo

Polo masculin. Superliga (etapa 5), 25 noiembrie (ora 18:00) și 26 noiembrie (ora 12:00): CSM Digi Oradea – Dinamo. Superliga (etapa 6), 26 noiembrie (ora 19:00) și 27 noiembrie (ora 10:00): Crișul Oradea – Dinamo

Polo feminin. Cupa României (turneul final – retur), 24-26 noiembrie, Oradea

Rugby. Cupa României (etapa 4), 25 noiembrie, ora 11:00: Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 7), 25 noiembrie: CS Volei Alba Blaj – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 10), 25 noiembrie: CS Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Natație. Campionatul Național de seniori și tineret - bazin de 25 metri, 22-26 noiembrie, Hunedoara