Home Lupte greco-romane Lupte. Alin Alexuc - medalie de bronz la Campionatele Europene

Lupte. Alin Alexuc - medalie de bronz la Campionatele Europene

Alin_Alexuc_bronz_CE_2018Luptătorul dinamovist Alin Alexuc Ciurariu (28 de ani) a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene desfășurate la Kaspiysk – Daghestan (Rusia), după ce s-a impus în finala mică a categoriei 130 kg (greco-romane), scor 3-1 cu ungurul Balint Lam. Singurul meci pierdut de Alin la Europene a fost cel din semifinale, cu turcul Riza Kayaalp.

Alin Alexuc a reușit să spargă gheața în competițiile mari de obiectiv, după o serie ce părea nesfârșită de clasări pe locul 5. Dinamovistul a fost la un pas de medalie și la Europenele din 2017, și Jocurile Olimpice din 2016, și la Mondialele din 2015, dar de fiecare dată a pierdut meciul pentru bronz.

De data aceasta, Alin a reușit să urce pe podiumul de premiere. De notat că între timp a schimbat categoria de greutate, concurând la 130 kg. Anterior, și-a încercat șansa la 98 kg.

La Europenele din Rusia, Alin și-a început aventura luni, 30 aprilie. A câștigat primele două meciuri, cu Stepan David (Cehia) și cu Mantas Knystautas (Lituania). În semifinale, dinamovistul l-a întâlnit pe turcul Kayaalp, în fața căruia a cedat la puncte. Meciul pentru medalia de bronz s-a desfășurat marți, iar adversar i-a fost ungurul Balint Lam, vicecampion european în 2017. Deși a întâlnit un adversar mai masiv (românul are cu mult sub limita admisă de 130 kg), Alin s-a mișcat bine și a dominat partea a doua, când a și punctat decisiv. Alexuc s-a impus cu 3-1.

CS Dinamo, 1 mai 2018

Program competițional 19-25 august 2019

Handbal. Supercupa României, 25 august, ora 14:30: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dumitru Popoescu Colibași – Brașov

Rugby. Cupa României (Grupa B – etapa 3), 24 august, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 25 august – 01 septembrie, Linz (Austria)

Kaiac-canoe. Campionatele Mondiale de seniori, 21-25 august, Szeged (Ungaria)