Home Lupte greco-romane Lupte. Dinamo, noua clasari pe podium la Cupa Romaniei

Lupte. Dinamo, noua clasari pe podium la Cupa Romaniei

alexuc_cupa_romaniei.jpgMunicipiul Constanța a găzduit, în perioada 13-15 iunie, prima ediție a Cupei României la seniori, competiție menită să asigure celor mai buni sportivi ai țării o verificare oficială în plus. Ca de fiecare dată, cele două secții de lupte ale CS Dinamo, de la București (greco-romane) și de la Centrul Sportiv Brașov (libere) au obținut rezultate bune, traduse prin nouă clasări pe podium.

La greco-romane (antrenori, Florentin Vasilescu și Valentin Vizante) au fost obținute trei medalii. La categoria 130 kg, Alin Alexuc a dovedit încă o dată că nu are adversar, câștigând clar competiția. La aceeași categorie, Constantin Huțuleac s-a clasat pe locul 3. Concurând la 66 de kilograme, o categorie superioară celei obișnuite (59 kg), Virgil Munteanu s-a clasat pe locul doi, dinamovistul fiind învins în finală de Mihai Mihuț.

În clasamentul pe cluburi, Dinamo a ocupat locul doi la greco-romane.

La lupte libere (antrenor, Laurențiu Dumitrescu), șase dinamoviști au urcat pe podium, astfel:

Locul I: Răzvan Marian Covaci (57 kg), Mădălin Mânzală (74 kg), Rareș Daniel Chintoan (125 kg)

Locul II: Nicolae Negumereanu (125 kg), Ionuț Lucian Vâlcu (97 kg), Alina Georgiana Tudose (53 kg / feminin)

În clasamentul pe cluburi, Dinamo a ocupat locul întâi la lupte libere.

CS Dinamo, 15 iunie 2017

Săptămâna 18-24 iunie 2018

Atletism. Campionatele Balcanice de juniori I, 21-21 iunie, Turcia. Etapa a II-a a Campionatului Național de seniori, tineret și juniori, București

Canotaj. Cupa Mondială II, 22-24 iunie, Austria

Ciclism. Campionatele Naționale de șosea, 21-24 iunie, Agnita - Sibiu

Gimnastică. Cupa Petrom, 18-19 iunie, Izvorani

Înot. Campionatele Naționale de copii, 21-24 iunie, Brașov

Judo. Campionatele Naționale U13, Satu Mare, 21-23 iunie, Satu Mare

Scrimă. Campionatele Europene de seniori, 16-24 iunie, Novi Sad (Serbia)

Duminică, 24 iunie a.c., activitățile de agrement din Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu – Dinamo se vor desfășura în intervalul orar 13:00 – 20:00.