Home Lupte greco-romane Lupte greco-romane. Trei dinamovisti pe podium la Belgrad

Lupte greco-romane. Trei dinamovisti pe podium la Belgrad

Hinoveanu_Munteanu_Carare_AlexucCei mai buni luptători de greco-romane din țară au participat la finele săptămânii trecute la Memorialul Ljubomir Ivanovic Gedza, competiție desfășurată la Belgrad (Serbia). La acest turneu au fost prezenți și dinamoviștii Alin Alexuc Ciurariu, Virgil Munteanu și Tomi Hinoveanu, toți trei urcând pe podiumul de premiere. Luptătorii se pregătesc pentru Campionatele Europene de la Riga (8-13 martie).

Alin Alexuc, singurul luptător calificat în prezent la JO de la Rio, a concurat la categoria 130 kg, unde s-a clasat pe locul 2 (a pierdut în finală cu Stjepan Lavric, Croația). Tot locul doi a ocupat și Virgil Munteanu la 59 kg (învins de Kristian Fris, Serbia). În fine, Tomi Hinoveanu s-a clasat pe locul 3 la categoria 66 kg. Sportivii au fost însoțiți de antrenorul dinamovist Petre Cărare.

Pe 25 februarie, lotul național de lupte va pleca într-un stagiu de pregătire în Belarus, de unde va merge direct la Riga, pentru Campionatele Europene.

CS Dinamo, 15 februarie 2016

Program competițional 14-20 octombrie 2019

Handbal. Liga Natională (etapa 8), 16 octombrie, ora 18:25: Steaua – Dinamo. Sala Concordia (Chiajna)

Handbal. Liga Campionilor (etapa 5), 20 octombrie, ora 17:00: Orlen Wisla Plock - Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 1), 14 octombrie, ora 17:30: Dinamo – U BT Cluj

Baschet. Liga Națională (etapa 2), 18 octombrie, ora 19:45: CSM CSU Oradea - Dinamo

Polo. Liga Națională (Turneul – I), 17-20 octombrie, Brașov

Volei masculin. Divizia A1 ( etapa 2), 19 octombrie, ora 13:30: Unirea Dej - Dinamo

Box. Campionatul Național de seniori, 14-20 octombrie, Tg. Mureș

Gimnastică. Campionatul Național de juniori I, II, III, 17-20 octombrie, Ploiești

Haltere. Campionatul European de juniori I și tineret, 14-29 octombrie, București

Șah. Open Internaţional „Bitcoin”, seniori-juniori, 19-20 octombrie, Bucureşti. Open Internaţional, 17-20 octombrie, Tg.Mureş

Schi Sărituri. Campionatul Naţional de vară, 18-20 octombrie, Râşnov

În zilele de 26 și 27 octombrie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va găzduit competiția internațională de înot ”Cupa Andrei Nicolescu - ediția a III-a”. În cele două zile sus-menționate nu se vor organiza activități de inițiere și agrement la înot.