Home Natație Înot. Glință, Ungur și Scarlat - 8 titluri de campion național în bazin scurt

Înot. Glință, Ungur și Scarlat - 8 titluri de campion național în bazin scurt

ungur_si_glintaMunicipiul Miercurea Ciuc a găzduit săptămâna trecută (06-10 noiembrie), Campionatele Național de înot în bazin de 25 de metri. CS Dinamo a obținut 12 medalii, dintre care opt titluri naționale.

Robert Glință, Cătălin Ungur și Bogdan Scarlat s-au aflat printre protagoniștii naționalelor de la Miercurea Ciuc.

Calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Robert Glință a realizat și cea mai bună performanță din concurs, în proba sa favorită, 100 m spate. Robert a încheiat cele patru lungimi de bazin în 51,17 secunde (871 de puncte conform tabelei FINA), devansându-l în finală pe celălălalt calificat olimpic, Daniel Martin (51,18). Glință s-a mai impus la 200 m spate (1:52,40), dar și la 200 m liber (1:45,01).

Trei titluri naționale a câștigat și Cătălin Ungur, care s-a dovedit extrem de performant pe distanțe scurte (50 m). Ungur a câștigat titlul național la 50 m fluture, 50 m spate (unde pe locul doi s-a clasat Robert Glință) și la 50 m liber. Rezultatul său de la 50 metri spate, 23,78 secunde, a fost al treilea ca valoare la Naționale (815 puncte).

În fine, două titluri naționale au fost câștigate de Bogdan Scarlat, la 400 m liber și la 1500 m liber.

Palmares total CS Dinamo – CN bazin scurt 2019: 12 medalii - 8 locuri I, 3 locuri II,1 loc III)

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești