Home Natație Inot. CS Dinamo – opt medalii la nationalele de copii. Alexandru Gaman – locul I in clasamentul final al baietilor de 10 ani

CN_copii_2018_BrasovTănărul sportiv dinamovist Alexandru Găman (9 ani) și-a reconfirmat valoarea și la Campionatele Naționale de copii, competiție desfășurată între 21 și 24 iunie la Brașov. Înotătorul descoperit și format de Carmen Radu a ocupat locul I la finele competiției în clasamentul pe puncte la categoria de vârstă 10 ani. CS Dinamo a obținut opt medalii la această competiție.

Alexandru Găman și-a trecut în palmares primul titlu național din carieră. El s-a impus în proba de 50 de metri fluture, însă a încheiat Naționalele cu încă trei medalii: argint la 50 m spate și la ștafeta de 4x50 m liber, precum și un bronz la 50 m bras.

Alexandru Găman a fost doar unul dintre remarcații secției de natație de la CS Dinamo. Simona Predescu (50 m bras) și Tania Mitrana (50 m spate) au câștigat la rându-le titluri naționale.

La fel de important, Dinamo a ocupat locul 1 în clasamentul general pe puncte la grupa de vârstă fete - 10 ani!

Rezultate complete CS Dinamo – Naționalele de copii 2018

Trei locuri I: Alexandru Găman - 50 m fluture, Simona Predescu - 50 m bras, Tania Mitrana - 50 m spate

Trei locuri II: Alexandru Găman - 50 m spate, ștafeta 4x50 m liber și 4x50 m mixt (Alexandru Găman, Tudor Duica, Pop Mihnea, Daniel Giuroiu)

Două locuri III: Alexandru Găman - 50 m bras, 4x50 m mixt (Tania Mitrana, Simona Predescu, Emilia Zamfir. Letitia Pop)

CN_copii_2018_Brasov_2

CS Dinamo 25 iunie 2018

Săptămâna 16-22 iulie 2018

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 21-22 iulie, București. Campionatele Balcanice de seniori și tineret, 19-22 iulie, Stara Zagora (Bulgaria)

Ciclism. Campionatul național de XCO, 18-21 iulie, Sibiu

Judo. Campionatul European echipe mixt judo, 18 iulie, Ekaterinburg (Rusia)

Scrimă. Campionatele Mondiale de seniori, 19-27 iulie, China

Începând cu data de 30 iunie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va fi închis pentru renovare. Activitățile de inițiere și agrement se vor desfășura în bazinul descoperit, conform graficului orar afișat la intrarea în bazin și pe siteul csdinamo.ro.

Reluarea activității în bazinul acoperit se va face la o dată ce va fi anunțată pe siteul clubului.

• În perioada 25 iunie - 8 iulie, în Bazinul descoperit se vor desfășura activități ale loturilor naționale de polo pe apă ale României, motiv pentru care programul de agrement va suferi unele modificări. Programul complet îl puteți găsi aici.