Home Natație Natație. Robert Glință, un nou rezultat excelent la 100 m spate: 53,63 sec, sub baremul olimpic!

glinta-04Cel mai valoros înotător român, Robert Glință (CS Dinamo) a câștigat vineri, 22 martie, un nou titlu național în proba sa favorită, în cadrul finalelor desfășurate la Bacău. Sportivul antrenat de Silviu Anastase s-a impus la 100 m spate cu 53,63 secunde, rezultat sub baremul olimpic (53,85). Pe locul doi s-a clasat Daniel Martin (54,82).

Rezultatul nu poate fi însă luat în calcul de FINA pentru că bazinul de la Bacău nu este omologat.

Robert Glință s-a impus în prima zi și la 50 m spate (25,48), iar în ziua a doua s-a clasat pe doi la 100 m liber (50,31).

Tot la Naționale, Bogdan Andrei Scarlat a câștigat titlul național la 800 m liber, cu 8:05,16.

CS Dinamo, 22 martie 2019

Săptămâna 29 noiembrie - 5 decembrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 9), 2 decembrie, ora 19:45: Telekom Veszprem HC – Dinamo

Volei masculin. CEV Cup (16-imi de finală / tur), 1 decembrie, ora 17:00: Dinamo – United Volleys Frankfurt (Ger). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 17:00: Dinamo – Olimpia Titanii București. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (faza a II-a, tur), 1 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CSO Voluntari

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CS Medgidia. Sala Dinamo